|
1. Nikel je jediným najväčším variabilným nákladom v austenitickej nehrdzavejúcej oceli, zvyčajne tvorí 25 – 45 % celkového obsahu zliatiny podľa hodnoty. 2. Každý závod ponúka nerezovú oceľ v troch častiach: základná cena + doplnky + príplatok za legovanie (AS). AS sa resetuje mesačne a je priamo viazaný na LME nikel. 3. Nárast niklu LME o 5 000 USD/tona zvyšuje približne 50 – 70 USD/tonu na 304-listovú faktúru a 140 – 200 USD/tonu na potrubie s objemom 904 l. 4. Niklová kríza na LME v marci 2022 vyhnala ceny z 29 130 USD na viac ako 100 000 USD za tonu za 72 hodín, čo prinútilo LME zastaviť obchodovanie a zrušiť obchody. 5. Kupujúci môžu spravovať vystavenie prirážke prostredníctvom indexových{1}}zmluv, uzamykania dopredu alebo náhrady stupňa (napr. duplex 2205 má iba ~5 % Ni oproti ~8 %). |

|
Metrické |
Hodnota |
Poznámka |
|
Spotová cena niklu LME (jún 2026) |
~17 400 USD/t |
LME 3-mesačná hotovosť, jún 2026 |
|
2022 All Time {{1}Modern High |
100 USD,000+/t |
8. marca 2022 (obchodovanie na LME bolo zastavené) |
|
5-ročný cenový rozsah (2019 – 2023) |
11 000 USD – 51 000 USD/t |
Spot; nezahŕňa nárast v roku 2022 |
|
Obsah niklu v type 304 |
8.0–10.5% |
ASTM A276 / EN 10088 |
|
Obsah niklu v type 316L |
10.0–14.0% |
Pridáva ~ 20 % viac Ni oproti 304 |
|
Obsah niklu v 904L |
23.0–28.0% |
Ultra-vysoká-Ni super-austenitická |
|
Podiel AS v katalógovej cene 304 |
~35–45% |
Typická cena niklu 15 000 – 20 000 USD/t |
|
Frekvencia resetovania príplatku za zliatinu |
Mesačne |
Zverejnené ~21. predchádzajúceho mesiaca |
Práve ste sa s dodávateľom dohodli na cene nehrdzavejúcej ocele a faktúra na budúci mesiac vám príde o 12 % vyššia - bez zmeny množstva alebo špecifikácie. Znie to povedome? Vinníkom je takmer vždyzliatinový príplatoka jeho jadrom je jedna komodita:nikel.
Pre kupujúcich výrobkov z nehrdzavejúcej ocele - plechy, dosky, rúrky, tvarovky, okrúhle tyče, príruby - pochopenie toho, ako sa cena niklu na londýnskej burze kovov (LME) vkladá do mesačného príplatku za zliatinu, nie je nepovinná znalosť. Je to rozdiel medzi presným modelovaním nákladov a prekvapeniami z faktúry, ktoré zaťažujú váš rozpočet na obstarávanie.
Táto príručka vysvetľuje celý mechanizmus jednoduchým jazykom: čo je to LME, ako sa mení obsah niklu podľa triedy, ako závody zostavujú svoje vzorce prirážok, ako vyzerá historický cenový záznam a aké praktické stratégie môžu kupujúci použiť na zníženie vystavenia.
Čo je to LME?
TheLondýnska burza kovov (LME)je najväčší svetový trh s futures a opciami na priemyselné kovy, založený v roku 1877. Pôsobí v Londýne a je vlastnený Hong Kong Exchanges and Clearing (HKEX). Konkrétne pre nikel LME zverejňuje najčastejšie uvádzanú globálnu hotovostnú a forwardovú cenu, vyjadrenú vamerické doláre za metrickú tonu (USD/t).
Ako funguje cena niklu LME
● Zmluvná jednotka:LME Nickel sa obchoduje ako štandardizovaný futures kontrakt na 6-tonové šarže primárneho niklu (minimálna 99,8% čistota), ktoré sa dodávajú do skladov schválených LME po celom svete.
● Referenčné ceny:Oficiálna cena LME sa stanovuje dvakrát denne. „Hotovostná“ (spotová) cena je najčastejšie kótovaná, zatiaľ čo „3-mesačná“ cena sa používa pre väčšinu priemyselných hedgingov.
● Prenos ceny:Niklové bane a mýtne huty predávajú primárny nikel do nerezových mlynov za ceny indexované podľa LME. Keď LME vzrastie, náklady na suroviny-pre závody okamžite rastú. Mlyny to prechádzajú prostredníctvom príplatku za zliatinu - zvyčajne s-mesačným oneskorením.
● Faktor meny:Pretože LME je denominovaný v USD, prirážku za zliatinu v EUR, CNY alebo GBP ovplyvňujú aj výmenné kurzy. Oslabujúci USD môže čiastočne kompenzovať rast ceny niklu pre európskych kupujúcich a naopak.
|
Kľúčový pohľad: Prečo mlyny používajú LME, nie priame transakcie s kovmi Obstarávanie surového niklu je kótované pre nerezové mlyny na LME ± prémia/zľava. Použitie LME ako základu prirážky vytvára úplnú transparentnosť: nákupcovia a závody sa pozerajú na rovnaké údaje. Obom stranám tiež umožňuje zabezpečiť sa nezávisle pomocou termínovaných obchodov LME, čo umožňuje riadenie rizík bez opätovného vyjednávania zmlúv. |
Koľko niklu je vo vašej nehrdzavejúcej oceli?
Najdôležitejšou premennou pri výpočte niklu-poháňanej zložky prirážky za zliatinu jeobsah niklutriedy, ktorú kupujete. Obsah niklu sa v rámci rodín nehrdzavejúcich ocelí dramaticky líši, od takmer-nuly vo feritických triedach až po takmer 30 % v super-austenitických zliatinách, ako sú904L.

|
stupeň (UNS) |
Rodina |
Rozsah Ni% |
Rozsah % Cr |
Mo% rozsah |
Relatívna nákladová hmotnosť Ni |
Primárny prípad použitia |
|
201 (S20100) |
austenitické |
3.5–5.5% |
16–18% |
- |
Nízka |
Architektúra, dutý tovar |
|
304 / 304L (S30400) |
austenitické |
8.0–10.5% |
18.0–20.0% |
- |
Stredná |
Priemyselné-účely |
|
321 (S32100) |
austenitické |
9.0–12.0% |
17.0–19.0% |
- |
Stredná |
Vysoká{0}}teplota, letectvo |
|
316L (S31603) |
austenitické |
10.0–14.0% |
16.0–18.0% |
2.0–3.0% |
Stredná{0}}Vysoká |
Námorné, farmaceutické, chemické |
|
310S (S31008) |
austenitické |
19.0–22.0% |
24.0–26.0% |
- |
Vysoká |
Rúry pece, vysoká-tepl |
|
904L (N08904) |
Super{0}}austenitické |
23.0–28.0% |
19.0–23.0% |
4.0–5.0% |
Veľmi vysoká |
Kyselina sírová, na mori |
|
2205 (S32205) |
Duplex |
4.5–6.5% |
21.0–23.0% |
2.5–3.5% |
Nízka-Stredná |
Ropa a plyn, tlakové nádoby |
|
2507 (S32750) |
Super duplex |
6.0–8.0% |
24.0–26.0% |
3.0–5.0% |
Stredná |
Hlboká voda, odsoľovanie |
|
Zliatina 20 (N08020) |
Super{0}}austenitické |
32.0–38.0% |
19.0–21.0% |
2.0–3.0% |
Veľmi vysoká |
Zariadenie na výrobu kyseliny sírovej |
Kľúčové veci so sebou: Druhy duplexu (2205, 2507)dosiahnuť vynikajúcu odolnosť proti korózii so zhruba polovičným obsahom niklu v porovnaní s ekvivalentnými austenitickými druhmi. Kupujúci v aplikáciách citlivých na náklady{1}} často prechádzajú z 316L na 2205 práve preto, aby sa znížili vystavenie kolísaniu cien niklu.
Ako sa počítajú príplatky za zliatinu nehrdzavejúcej ocele
Každá továreň si vypočítava svoju vlastnú prirážku za zliatinu pomocou vlastného vzorca, ale základná päť{0}}kroková metodológia je v celom odvetví konzistentná.
Troj{0}}cenová štruktúra nehrdzavejúcej ocele
|
Cenová zložka |
Čo pokrýva |
Ako sa to mení |
Viditeľnosť kupujúceho |
|
Základná cena |
Práca, energia, kapitál, zisková marža |
Ročná / dlhodobá-zmluva |
Súkromne dohodnuté |
|
Extra |
Ne-štandardné rozmery, povrchová úprava, malé množstvo, naliehavosť |
Na objednávku |
Cena uvedená na objednávku |
|
Príplatok za zliatinu (AS) |
Náklady na suroviny: Ni, Cr, Mo, šrot |
Mesačne (niektoré mlyny: denne) |
Vychádza mesačne |
Výpočet prirážky krok{0}}za{1}}krokom
Stanovte základnú cenu-materiálu.Určte priemernú cenu LME pre nikel (a Cr, Mo) počas referenčného obdobia. Väčšina európskych a ázijských mlynov používa priemer od 21. dňa mesiaca M-2 do 20. dňa mesiaca M-1, ktorý je zverejnený ako prirážka za mesiac M.
Odčítajte referenčnú (základnú) hodnotu.Každá valcovňa si zachováva -verejnú referenčnú hodnotu na prvok zliatiny, ktorá predstavuje cenu LME, pri ktorej je príplatok nulový. Tento základ odráža úroveň zakotvenú v dohodnutej základnej cene. Iba rozdiel nad touto základňou spúšťa príplatok.
Previesť na fakturačnú menu.Ceny LME sú v USD. Mlyn prepočíta čistú hodnotu na EUR, CNY, GBP alebo miestnu fakturačnú menu pomocou bežného mesačného priemerného výmenného kurzu.
Vynásobte zložením známok a súčtom.Vynásobte čistú cenu každého prvku jeho skutočným hmotnostným percentom v objednanej triede. Zhrňte všetky prvky. Pre 304: dominuje nikel; pre 316L: pridajte príspevok Mo; pre 904L: Ni aj Mo sú významné.
Použite faktor{0}}výťažnosti produktu.Použite faktor úpravy výnosu pre formu produktu. Bezšvíkové rúry vyžadujú viac suroviny na tonu hotového výrobku ako ploché plechy, takže ich príplatok je vyšší (zvyčajne +10–15 % v porovnaní s plochým plechom). Lišta ťahaná za studena je podobne vyvýšená.
|
Spracovaný príklad: 304 plech, nikel za 18 000 USD/t Predpokladajme: LME Ni priemerne=18 000 USD/t|Referenčná hodnota=10 000 USD/t|USD/EUR=1.08 Čistý Ni nad referenčnou hodnotou=18 000 − 10,000=8 000 USD/t Previesť na EUR: 8 000 ÷ 1.08=7 407 EUR/t Obsah Ni triedy 304=9.5 % (stredný-rozsah) Ni príspevok k prirážke=7 407 EUR × 9,5 %=703 EUR/t Pridajte príspevok Cr (podobný výpočet) ≈ € 250/t Celkový príplatok za zliatinu (paušálny) ≈ 953 EUR/t (≈ 0,95 EUR/kg) POZNÁMKA: Skutočné referenčné hodnoty sú vlastníctvom; tento príklad používa zjednodušené ilustračné obrázky. |
História cien niklu LME: kľúčové míľniky (2019–2026)
Pochopenie historickej volatility ceny niklu je nevyhnutné pre riadenie zmluvného rizika. Nižšie uvedená tabuľka zachytáva ročnú priemernú hotovostnú cenu niklu na LME a jej priamy vplyv na reprezentatívne 304 prirážky za zliatinu. TheNárast v roku 2022zostáva najvýznamnejšou dislokáciou trhu v modernej histórii LME.
|
rok |
LME Ni priem. (USD/t) |
Ročné maximum (USD/t) |
Ročné minimum (USD/t) |
Medziročná zmena (%) |
Náraz približne 304 AS |
|
2019 |
~$13,900 |
~$18,600 |
~$11,100 |
Základná línia |
Prostredie s miernym príplatkom |
|
2020 |
~$13,800 |
~$15,700 |
~$11,000 |
−1% |
Nízky príplatok; Pokles dopytu po COVID |
|
2021 |
~$18,500 |
~$21,100 |
~$15,700 |
+34% |
Rastúce príplatky; stlačenie ponuky |
|
2022 |
~$25,600* |
~$100,000+ |
~$20,100 |
+38% |
historické maximá; kúpnej zmluvy narušené |
|
2023 |
~$21,500 |
~$27,500 |
~$16,000 |
−16% |
Príplatky klesli z vrcholov v roku 2022 |
|
2024 |
~$16,800 |
~$21,800 |
~$12,600 |
−22% |
Pokračujúce uvoľňovanie; Nárast ponuky v Indonézii |
|
2025 |
~$15,300 |
~$17,800 |
~$13,100 |
−9% |
Ďalšie zmäkčenie; obavy z nadmernej ponuky |
|
2026 (od začiatku roka) |
~$17,400 |
~$19,600 |
~$16,900 |
+14 % (medziročne) |
zotavenie; Politická neistota v Indonézii |
* Ročný priemer za rok 2022 nezahŕňa extrémne marcové intraday/overnight hodnoty, keďže LME tieto obchody zrušila. Tlač 100 000 USD/t sa nikdy neusadila v oficiálnych záznamoch.
Marec 2022 LME Nickel Crisis: Prípadová štúdia v systémovom cenovom šoku
Zapnuté8. marca 2022Cena niklu na LME sa v priebehu prvých hodín utorkovej ázijskej seansy zvýšila z 29 130 USD/tonu v piatok tesne nad 100 000 USD/tonu. Toto270 %+ pohyb za menej ako 72 hodínje najväčšia percentuálna rally zaznamenaná na LME pre akýkoľvek základný kov.

Čo sa stalo?
Koncentrácia krátkej pozície:Veľký čínsky výrobca niklu nazhromaždil masívnu krátku pozíciu vo výške ~150 000 ton -, čo zodpovedá takmer dvom mesiacom celosvetového dopytu po nikle pri výrobe nehrdzavejúcej ocele.
Geopolitický spúšťač:Ruská invázia na Ukrajinu vyvolala obavy z prerušenia dodávok zo strany Norilsk Nickel (najväčšieho ruského producenta niklu). Kupci sa ponáhľali kryť; šortky boli nútené kúpiť.
Kaskáda maržových volaní:Keď cena stúpala, výzvy na dodatočné vyrovnanie sa stupňovali. Keďže predajcovia na týchto úrovniach nemajú k dispozícii likviditu, spätná väzba sa posilnila-.
Zásah LME:LME pozastavila obchodovanie s niklom po prvý raz od cínovej krízy v roku 1985, zrušila približne 4 miliardy USD v obchodoch nad 80 000 USD/t a odložila záväzky týkajúce sa dodávky.
Okamžitý vplyv na zákazníkov z nehrdzavejúcej ocele
Mills zaviedol mimoriadne klauzuly v štýle -vyššej{1}} moci, pričom odmietol rešpektovať objednávky s pevnou cenou zadané pred 8. marcom.
Spotové ceny nehrdzavejúcich plechov v Ázii a Európe vzrástli v priebehu týždňov o 25 – 40 %, potom sa prudko upravili, keď intervencia na LME nadobudla účinnosť.
Kupujúci bez indexových{0}}prepojených zmlúv alebo zmlúv s obmedzeným príplatkom{1}}zliatiny- znášali šok v plnej výške.
Udalosť odhalila krehkosť-ceny LME z jedného zdroja a viedla k-prehodnoteniu štruktúr zmlúv v celom odvetví.
|
⚠️ Lekcia pre kupujúcich od marca 2022 Akákoľvek zmluva, ktorá výslovne neuvádza, ako sa vypočítava (a obmedzuje alebo zabezpečuje) prirážka za zliatinu, vystavuje kupujúceho neobmedzenému inflačnému riziku, keď niklové špičky narastú. Štandardné zmiernenie: dohodnite si klauzulu o „cenovom strope“ pre referenčnú hodnotu príplatku za zliatinu alebo použite index{0}}prepojené ceny so štruktúrou stropu/dolnej hranice. |
Beyond Nickel: Ako chróm a molybdén ovplyvňujú príplatok
Nikel velí titulkom, alechrómamolybdéntiež pridávať do zliatinovej prirážky, najmä pre akosti ako316L(2–3 % Mo) a904L(4–5 % Mo). Chróm je základným prvkom vo všetkých druhoch nehrdzavejúcej ocele a je prítomný v množstve 16 – 26 %, ale jeho cena je stabilnejšia, keďže sa s ním-neobchoduje.
|
Prvok |
Cenová referencia |
Cenová volatilita |
Typický rozsah (2020 – 2025) |
Najviac postihnuté stupne |
|
nikel (Ni) |
LME Nickel Cash |
Veľmi vysoká |
11 000 – 100 000 USD/t |
Celá austenitická, zliatina 20, 904L |
|
chróm (Cr) |
Štvrťročné rokovania o CrFe |
Mierne |
1 000 – 3 500 USD/t CrFe* |
Všetky druhy (základ odolnosti proti korózii.) |
|
molybdén (Mo) |
LME / trh obchodníkov |
Vysoká |
20 000 – 80 000 USD/t Mo kovu |
316L, 317L, 904L, duplex 2507 |
|
mangán (Mn) |
Menší / zvyčajne ignorovaný |
Nízka |
1 000 – 2 000 USD/t |
Len séria 200 (nahrádza Ni) |
|
Železný šrot |
Regionálny trh |
Mierne |
200 – 600 USD/t |
Všetky druhy (oceľová základňa) |
* CrFe=ferochrómová zliatina, uvádzaná na tonu obsiahnutého chrómu.
Molybdén: Skrytý multiplikátor v 316L a super{1}}austenitických triedach
molybdénpridáva odolnosť proti jamkovej a štrbinovej korózii, vďaka čomu je nevyhnutný v316Lpre námorné a farmaceutické aplikácie. Ale pri 10 – 12 % hmotnosti triedy,Moova cena sa pohybujemôže zdvojnásobiť deltu príplatku za zliatinu v porovnaní s 304. Keď Mo dosiahol začiatkom roka 2022 ~80 000 USD/t (súčasne s prudkým nárastom niklu), niektoré príplatky za 316 l prekročili základné ceny 316 l.
Ako sa presun niklu v hodnote 5 000 USD/t prenesie do vašej faktúry
Aby to bolo praktické, nižšie uvedená tabuľka zobrazuje približnú zmenu prirážky za zliatinu na tonu hotového výrobku zaNárast LME niklu o 5 000 USD/tnaprieč bežnými druhmi nehrdzavejúcej ocele a formami výrobkov. Predpoklady: USD/EUR=1.08; faktory výťažnosti produktu: plochý=1.00, tyč=1.12, bezšvíková rúra=1.20.

|
stupňa |
Obsah Ni (stredne %) |
Formulár produktu |
Zvýšenie AS o +5 000 USD/t Ni (USD/t) |
Zvýšenie AS o +5 000 USD/t Ni (USD/kg) |
|
201 |
4.5% |
List / Plochý |
~$225/t |
~0,23 USD/kg |
|
304 / 304L |
9.5% |
List / Plochý |
~$475/t |
~0,48 USD/kg |
|
304 / 304L |
9.5% |
Studený-bar |
~$532/t |
~0,53 USD/kg |
|
316L |
12.0% |
List / Plochý |
~$600/t |
~0,60 USD/kg |
|
316L |
12.0% |
Bezšvové potrubie |
~$720/t |
~0,72 USD/kg |
|
310S |
20.5% |
List / Plochý |
~$1,025/t |
~1,03 USD/kg |
|
904L |
25.5% |
Doska / Plochá |
~$1,275/t |
~1,28 USD/kg |
|
2205 (duplex) |
5.5% |
List / Plochý |
~$275/t |
~0,28 USD/kg |
|
2507 (S. Duplex) |
7.0% |
Doska / Plochá |
~$350/t |
~0,35 USD/kg |
Praktický význam:Ak kupujete 500 ton bezšvíkových rúr s objemom 316 l ročne a nikel stúpne o 5 000 USD/t, očakávajte, že váš ročný príplatok za zliatinu sa zvýši približne o 360 000 USD. Tento rozsah expozície plne odôvodňuje investovanie do hedgingu alebo reštrukturalizácie zmluvy.
Stratégie kupujúceho na riadenie rizika prirážky za zliatinu
Neexistuje žiadna stratégia, ktorá by úplne eliminovala riziko prirážky za zliatinu, ale nasledujúce prístupy môžu výrazne znížiť volatilitu, zlepšiť predvídateľnosť nákladov a chrániť marže pri prudkom pohybe niklu.
Stratégia 1: Index{1}}prepojené zmluvy s transparentnými vzorcami
Požiadajte svojho dodávateľa, aby použil publikované priemerné obdobie indexu LME (napr. . 21st- až 20. mesiac) s definovaným faktorom zloženia známky. To zabraňuje tomu, aby fréza používala nepriehľadné interné referenčné hodnoty, ktoré zvyšujú prirážku nad rámec toho, čo by odôvodňoval samotný pohyb LME.
Stratégia 2: Dohody o strope a golieri prirážkovej zliatiny
Vyjednávať apríplatkový strop(strop) vo vašej dodávateľskej zmluve: ak nikel prekročí X/tonu, príplatok je obmedzený na Y/tonu. Výmenou ponúknite podlahu: ak nikel klesne pod určitú úroveň, kupujúci neočakáva zľavu pod úrovňou podlahy. Táto obojstranná-štruktúra je férová pre obe strany a široko používaná na európskom trhu s nerezovými materiálmi.
Stratégia 3: LME Forward Hedging
Sofistikovaní kupujúci alebo ich oddelenia financií si môžu kúpiť futures na nikel LME alebo opcie na zabezpečenie svojej expozície. Kupujúci, ktorý zablokuje nikel za 16 000 USD/t na tri mesiace, je chránený, ak nikel stúpne na 22 000 USD/t, aj keď jeho dodávateľ nehrdzavejúcej ocele zodpovedajúcim spôsobom zvýši príplatok za zliatinu.
Stratégia 4: Nahradenie stupňa - Nižšie stupne obsahu Ni
Tam, kde to dovoľujú požiadavky na odolnosť proti korózii, prechod z 304/316L austenitickej naduplex 2205môže znížiť expozíciu niklu o ~ 40–60 % pri zachovaní ekvivalentných alebo vynikajúcich mechanických vlastností. To je obzvlášť účinné v štrukturálnych aplikáciách, kde primárnym hnacím motorom je pevnosť, nie extrémna odolnosť proti korózii.
Stratégia 5: Načasovanie a riadenie zásob
Monitorujte ceny niklu LME mesačne. Keď nikel výrazne klesol pod svoj 12-mesačný priemer, zadávanie väčších forwardových objednávok blokuje nižšie prirážky za zliatinu na 2 až 3 mesiace dopredu. Naopak, keď sa nikel blíži k viacročnému maximu, minimalizujte zásoby a dohodnite si kratšie zmluvné podmienky.
|
Stratégia |
Zníženie rizika |
Zložitosť implementácie |
Najlepšie pre |
|
Transparentné zmluvy-prepojené s indexom |
Stredná |
Nízka |
Všetci kupujúci; etapa rokovania o zmluve |
|
Dohody o príplatkoch za čiapku a golier |
Vysoká |
Stredná |
Ročné zmluvy,-vysoký objem kupujúcich |
|
LME nikel forward hedging |
Veľmi vysoká |
Vysoká |
Treasury-capable companies, >500 t/rok |
|
Nahradenie známok (napr. . 304 → 2205) |
Vysoká |
Stredná{0}}Vysoká |
Aplikácie konštrukčných/tlakových nádob |
|
Načasovanie / riadenie zásob |
Stredná |
Nízka |
Všetci kupujúci; vyžaduje sledovanie cien |
Často kladené otázky
Q1: Aký je príplatok za zliatinu LME za nehrdzavejúcu oceľ?
Príplatok za zliatinu LME je mesačný variabilný poplatok, ktorý k základnej cene nehrdzavejúcej ocele pridávajú závody na pokrytie súčasných nákladov na kľúčové suroviny, predovšetkým nikel, chróm a molybdén. Vypočítava sa z oficiálnych cien LME spriemerovaných za predchádzajúci mesiac a resetuje sa vždy 1. deň v mesiaci.
Q2: Ako ovplyvňuje cena niklu náklady na nehrdzavejúcu oceľ 304?
Zvýšenie LME niklu o 1 000 USD/t zvyšuje prirážku za zliatinu na plech 304 približne o 90 – 100 USD/t (80 – 90 EUR/t pri kurze 1,10), za predpokladu 9,5 % obsahu niklu v strednom{9}}rozsahu. Nárast o 10 000 USD/t -, ku ktorému došlo na začiatku 2022 -, znamená dodatočný príplatok približne 950 USD/t k základnej cene.
Q3: Ktoré druhy nehrdzavejúcej ocele sú najmenej ovplyvnené zmenami cien niklu?
Feritické druhy (430, 409, 410S) obsahujú nulový obsah niklu a pohyb cien niklu ich úplne neovplyvňuje. Spomedzi konštrukčných zliatin má duplex 2205 najnižší obsah niklu (4,5–6,5 %) z bežných technických druhov, čo z neho robí preferovanú alternatívu k zliatine 316L, keď sú ceny niklu vysoké.
Q4: Ako často sa aktualizuje príplatok za zliatinu nehrdzavejúcej ocele?
Väčšina veľkých závodov na výrobu nehrdzavejúcej ocele aktualizuje svoj príplatok za zliatinu na mesačnej báze, pričom zverejňujú hodnotu na nasledujúci mesiac okolo 21. – 25. dňa aktuálneho mesiaca. Niektoré závody ponúkajú denné príplatky za zliatinu, čo umožňuje kupujúcim zablokovať pre svoju objednávku referenciu LME na konkrétny deň.
Otázka 5: Čo sa stalo s cenami nehrdzavejúcej ocele počas niklovej krízy LME v marci 2022?
Počas niklovej krízy na LME v marci 2022 vzrástol nikel na LME z 29 130 USD na viac ako 100 000 USD za tonu za menej ako 72 hodín predtým, ako LME pozastavila obchodovanie. Okamžité ceny nehrdzavejúcich plechov v Ázii a Európe vzrástli v priebehu týždňov o 25 – 40 %. Mnoho závodov sa odvolávalo na{10}}vyššiu moc alebo odmietlo splniť{11}}pokyny s pevnou cenou. LME zrušila približne 4 miliardy dolárov v obchodoch a odložila záväzky dodania.
Q6: Môžu sa kupujúci zabezpečiť proti príplatkom za nikel z nehrdzavejúcej ocele?
áno. Najpriamejšou metódou je nákup LME futures na nikel alebo call opcie zodpovedajúce objemu a načasovaniu plánovaných nákupov nehrdzavejúcej ocele. Napríklad nákup 6-tonovej opcie na nákup niklu LME za 17 000 USD/t poskytuje strop ceny niklu pre túto položku. Alternatívne si môžu kupujúci vyjednať klauzuly o strope{7}}a príplatkoch priamo vo svojich dodávateľských zmluvách.
Q7: Je príplatok za zliatinu rovnaký vo všetkých formách výrobkov z nehrdzavejúcej ocele?
Nie. Forma produktu výrazne ovplyvňuje prirážku, pretože odráža straty materiálu počas výroby. Tyče ťahané za studena-, bezšvíkové rúry a presné rúry prinášajú vyššie prirážky ako za tepla-valcované ploché výrobky, zvyčajne o 10 – 20 % viac. Je to spôsobené dodatočnými krokmi spracovania (dierovanie, ťahanie, žíhanie), ktorých výsledkom je viac odpadu na tonu hotového výrobku.
Závery
Nikel je cenovým motorom austenitickej nehrdzavejúcej ocele.Pri typickom obsahu niklu 8 – 28 % tvorí nikel 25 – 45 % celkových nákladov na zliatinu. Žiadny iný faktor nespôsobuje väčšiu volatilitu faktúr medzi-na-mesiacmi.
Príplatok za zliatinu je štruktúrovaná, vypočítateľná nákladová zložka.Každý veľký závod používa verejne zverejnené mesačné referenčné obdobie (priemer LME za predchádzajúci mesiac). Kupujúci, ktorí rozumejú vzorcu, môžu modelovať svoju očakávanú faktúru skôr, ako ju závod zverejní.
Kríza z marca 2022 bola udalosťou 1-za 50 rokov – no jej zmluvné lekcie sú trvalé.Vyvolania-vyššej moci, zrušené obchody a cenové šoky ukázali, že žiadna zmluva na nehrdzavejúcu oceľ s pevnou{1}}cenou nie je dôveryhodná bez explicitných podmienok prirážky za legovanie.
Náhrada známok je cenovo{0}}najlepšie{1}}dlhodobé zabezpečenie.V aplikáciách, kde sú duplexné 2205 alebo feritické triedy technicky realizovateľné, môže prechod z 304/316L znížiť vystavenie sa cene niklu-o 40 – 60 % bez akýchkoľvek režijných nákladov na finančné zabezpečenie.
Index{0}}prepojené zmluvy s obmedzenými príplatkami chránia obe strany.Štruktúra stropu-a{1}}objímky umožňuje kupujúcim zostaviť rozpočet s dôverou a dodávateľom zachovať maržu. Ide o zmluvný mechanizmus odporúčaný odborníkmi na obstarávanie v celej Európe a Ázii.
Monitorujte LME nikel ako KPI obstarávania.Kupujúci, ktorí sledujú LME nikel mesačne, môžu načasovať ľubovoľné nákupy, upraviť úrovne zásob a otvoriť okná opätovného vyjednávania pri cyklických minimách cien. Údaje sú voľne dostupné na stránkach lme.com a tradingeconomics.com.
