Incoloy 800, 800H a 800HT sú tri úzko súvisiace zliatiny niklu-železa-chrómu určené na použitie pri vysokých-teplotách. Majú rovnaké základné zloženie: približne 32 % niklu, 21 % chrómu a 46 % železa, so stopovým množstvom uhlíka, hliníka a titánu. Napriek tomu majú tieto tri triedy rôzne označenia ASTM, rôzne prípustné namáhania v kóde ASME a rôzne cenové body. Kľúčový rozdiel spočíva v kontrole obsahu uhlíka a titánu{11}}a tento článok vysvetľuje, kedy na týchto rozdieloch záleží.
Ak špecifikujete tieto zliatiny, pravdepodobne ste sa pýtali: "Stojí 800HT za prémiu nad 800H? Môžem použiť 800H namiesto 800H? Čo sa stane, ak nahradím 800H?" Tieto otázky vznikajú pri konštrukcii petrochemických pecí, potrubí prehrievača pary, košov-na tepelné spracovanie a mnohých ďalších aplikáciách pracujúcich pri teplote 600 až 1000 stupňov .

Tento článok poskytuje definitívne porovnanie-založené na údajoch. Preskúmame rozdiely v zložení, vysvetlíme metalurgickú úlohu titánu v odolnosti proti tečeniu, porovnáme mechanické vlastnosti pri zvýšenej teplote a poskytneme jasné usmernenia pre výber s prípadovými štúdiami.
Definitívny záver:800HT má vyšší kontrolovaný obsah titánu (0,85–1,20 % vs. . 0.15–0,60 % v 800H) v kombinácii s prísnejšou kontrolou uhlíka. To dáva 800HT o 20–40 % vyššiu pevnosť pri tečení{10}}pri teplotách nad 700 stupňov . Pre aplikácie pod 700 stupňov sú 800H a 800HT funkčne ekvivalentné. Nad 700 stupňov v dlhodobej prevádzke-odôvodňuje 800HT svoju cenovú prémiu dlhšou životnosťou a tenšími stenami.
Rodina Incoloy 800: Tri stupne, jedna nadácia
Incoloy 800 vyvinula spoločnosť Inco (teraz Special Metals) v 40-tych rokoch minulého storočia ako alternatívu k Inconelu 600 s nižšou-niklou pre aplikácie pri vysokých-teplotách. Obsah železa v zliatine (asi 46 %) ju urobil výrazne lacnejšou ako Inconel, pričom stále poskytuje dobrú odolnosť proti oxidácii a miernu pevnosť pri zvýšenej teplote.
V 60. rokoch 20. storočia skúsenosti v petrochemickom servise odhalili, že pôvodná zliatina Alloy 800 mala nekonzistentnú odolnosť voči tečeniu v dôsledku nekontrolovaných hladín uhlíka a titánu. To viedlo k vývoju zliatiny 800H (H=„vysoko uhlík“) s uhlíkom kontrolovaným na 0,05 – 0,10 % pre lepšiu pevnosť pri vysokých-teplotách.
V 70. rokoch 20. storočia došlo k ďalšej optimalizáciiZliatina 800HT(HT=„vysoká teplota“), ktorý kombinuje vysoký obsah uhlíka 800H s kontrolovaným titánom (0,85 – 1,20 %) a hliníkom (0,15 – 0,60 %) na maximalizáciu pevnosti pri tečení-vytvrdzovaním precipitáciou. Dnes na trhu koexistujú všetky tri druhy a slúžia rôznym segmentom-trhu vysokoteplotných zliatin.
Čísla UNS a špecifikácie ASTM
|
stupňa |
Číslo UNS |
ASTM špecifikácia |
Špecifikácia ASME |
Bežné formuláre |
|
Incoloy 800 |
N08800 |
B409 (doska/plech), B407 (bezšvíková rúra), B408 (tyč) |
SB-409, SB-407, SB-408 |
Plech, doska, rúrka, tyč, tvarovky |
|
Incoloy 800H |
N08810 |
B409, B407, B408 (so špecifickým rozsahom uhlíka) |
SB-409, SB-407, SB-408 |
Bezšvíkové rúry, dosky, tvarovky |
|
Incoloy 800HT |
N08811 |
B409, B407, B408 (so špecifickými rozsahmi C+Ti+Al) |
SB-409, SB-407, SB-408 |
Bezšvíkové rúry, dosky, tvarovky pre kritické HT služby |
Definitívny záver:Všimnite si čísla UNS: N08800 (800), N08810 (800H) a N08811 (800HT). V kóde ASME NIE SÚ zameniteľné-každý má iné prípustné hodnoty napätia. Vždy špecifikujte číslom UNS, nielen obchodným názvom.
Chemické zloženie
|
Prvok |
Incoloy 800 |
Incoloy 800H |
Incoloy 800HT |
Význam |
|
nikel (Ni) |
30.0–35.0% |
30.0–35.0% |
30.0–35.0% |
austenitový stabilizátor; odolnosť proti oxidácii |
|
chróm (Cr) |
19.0–23.0% |
19.0–23.0% |
19.0–23.0% |
Odolnosť voči oxidácii/karburizácii |
|
Železo (Fe) |
39,5 % min (zostatok) |
39,5 % min (zostatok) |
39,5 % min (zostatok) |
Zníženie nákladov; pevnosť pri miernej teplote |
|
uhlík (C) |
0,10 % max |
0.05–0.10% |
0.06–0.10% |
800H/HT: uhlíková kontrola pre pevnosť pri tečení |
|
titán (Ti) |
0.15–0.60% |
0.15–0.60% |
0.85–1.20% |
KĽÚČOVÝ ROZDIEL: HT má 2-8x viac Ti |
|
hliník (Al) |
0.15–0.60% |
0.15–0.60% |
0.15–0.60% |
Vytvára gama-prvotné (Ni₃(Al,Ti)) zrazeniny |
|
Ti + Al |
0.30–1.20% |
0.30–1.20% |
1.00–1.80% |
HT má vyššiu kombináciu Ti+Al pre precipitačné vytvrdzovanie |
|
mangán (Mn) |
1,50 % max |
1,50 % max |
1,50 % max |
Deoxidátor; spracovateľnosť za tepla |
|
síra (S) |
0,015 % max |
0,015 % max |
0,015 % max |
Minimalizované, aby sa zabránilo praskaniu za tepla |
|
kremík (Si) |
1,00 % max |
1,00 % max |
1,00 % max |
Odolnosť voči oxidácii (nadmerný obsah Si je škodlivý) |
|
meď (Cu) |
0,75 % max |
0,75 % max |
0,75 % max |
Nečistota; obmedzené, aby sa zabránilo segregácii |
|
dusík (N) |
Neuvedené |
Neuvedené |
Neuvedené |
Typicky<0.03% (air-melted alloys) |
Definitívny záver:Kritický rozdiel v zložení je titán: 800HT vyžaduje 0,85–1,20 % Ti, zatiaľ čo 800 a 800H umožňuje 0,15–0,60 %. Kombinovaný Ti+Al v 800HT je 1,00–1,80 % oproti 0,30–1,20 % v 800H. Toto 2-3-násobné zvýšenie prvkov tvoriacich zrážanie dáva 800HT jeho vynikajúcu pevnosť pri tečení.
Pri vysokých teplotách (nad 600 stupňov) sa kovy pod tlakom pomaly deformujú-javom nazývaným „tečenie“. Creep je režim zlyhania-obmedzujúci životnosť rúr pecí, prehrievačov pary a potrubia reformátora. Posilnenie proti tečeniu vyžaduje buď:
• Posilnenie tuhého roztoku:Legujúce prvky rozpustené v kovovej mriežke bránia pohybu dislokácie. V zliatinách série 800 poskytujú tento efekt chróm a nikel.
• Vytvrdzovanie zrážok:V zrnách sa tvoria jemné častice druhej fázy, ktoré blokujú pohyb dislokácie a posúvanie hraníc zŕn. V 800HT sa titán a hliník spájajú s niklom a vytvárajú gama-primárne (Ni₃(Al,Ti)) zrazeniny, ktoré sú mimoriadne účinné pri teplotách 600 – 900 stupňov .
Alloy 800HT je navrhnutá tak, aby maximalizovala precipitačné vytvrdzovanie. Vyšší obsah titánu zaisťuje, že počas rozpúšťacieho žíhania a následnej prevádzky pri zvýšenej teplote sa v matrici vytvorí jemná disperzia gama-primárnych precipitátov. Tieto precipitáty sú semikoherentné s austenitovou mriežkou, čo znamená, že silne bránia pohybu dislokácie bez toho, aby spôsobovali krehkosť. Výsledok: výrazne vyššia medza tečenia-ako 800H.
Alloy 800H sa spolieha predovšetkým na spevnenie tuhým roztokom (uhlík v roztoku) a precipitáciu karbidov na hraniciach zŕn. Má určitý gama-primárny podiel z nižšieho obsahu Ti+Al, ale nie dosť na dosiahnutie úplného vyzrážania-vytvrdzovacieho efektu. Pre prevádzku pod 700 stupňov je to dostatočné. Nad 700 stupňov sa rozdiel stáva kritickým.
Mechanické vlastnosti pri izbovej a zvýšenej teplote
Vlastnosti izbovej teploty
|
Nehnuteľnosť |
Incoloy 800 |
Incoloy 800H |
Incoloy 800HT |
Porovnanie |
|
Pevnosť v ťahu |
75 ksi (517 MPa) min |
80 ksi (552 MPa) min |
80 ksi (552 MPa) min |
800H/HT mierne vyššia vďaka C kontrole |
|
Medza klzu (0,2 %) |
30 ksi (207 MPa) min |
30 ksi (207 MPa) min |
30 ksi (207 MPa) min |
V podstate ekvivalentné pri RT |
|
Predĺženie (v 2") |
30 % min |
30 % min |
30 % min |
Všetky majú vynikajúcu ťažnosť |
|
Tvrdosť |
Typické 150–200 HB |
Typické 150–200 HB |
Typické 150–210 HB |
Porovnateľné |
|
Modul pružnosti |
28,5 x 10^6 psi (196 GPa) |
28,5 x 10^6 psi (196 GPa) |
28,5 x 10^6 psi (196 GPa) |
Rovnaký modul |
|
Hustota |
0,287 lb/in3 (7,95 g/cm3) |
0,287 lb/in3 (7,95 g/cm3) |
0,287 lb/in3 (7,95 g/cm3) |
Identické |
Pevnosť v ťahu-za vysokej teploty
Tabuľka 4: Porovnanie pevnosti v ťahu-za vysokej teploty (typické hodnoty)
|
Teplota |
Incoloy 800H |
Incoloy 800HT |
Rozdiel |
|
20 stupňov (RT) |
552 MPa |
552 MPa |
0% |
|
500 stupňov |
462 MPa |
470 MPa |
+2 % (HT) |
|
600 stupňov |
393 MPa |
414 MPa |
+5 % (HT) |
|
700 stupňov |
310 MPa |
345 MPa |
+11 % (HT) |
|
800 stupňov |
221 MPa |
262 MPa |
+19 % (HT) |
|
900 stupňov |
145 MPa |
186 MPa |
+28 % (HT) |
|
1000 stupňov |
90 MPa |
117 MPa |
+30 % (HT) |
Definitívny záver:Pri izbovej teplote majú 800H a 800HT v podstate identické vlastnosti v ťahu. Keď sa teplota zvýši nad 700 stupňov , výhoda pevnosti 800HT dramaticky narastie-až o 30 % vyššiu pevnosť v ťahu pri teplote 900 – 1 000 stupňov . Toto je účinok zrážania{10}}tvrdnutia.
Creep-Sila pretrhnutia
Pri vysoko{0}}teplotnom dizajne je najdôležitejšia vlastnosť tečenia-. ASME Kód pre kotly a tlakové nádoby, oddiel II, časť D, poskytuje prípustné napätia na základe údajov o dotvarovaní. Nasledujúca tabuľka zobrazuje čas do prasknutia pri rôznych úrovniach namáhania a teplotách-údaje, ktoré určujú životnosť návrhu.
Tabuľka 5: Creep-Porovnanie údajov o roztrhnutí - 800H vs. 800HT
|
Podmienka |
Teplota |
Stres |
Čas do prasknutia (800 h) |
Čas do prasknutia (800HT) |
Výhoda |
|
100 000 hodín prasknutie |
700 stupňov |
105 MPa |
~100 000 hod |
~150 000 hod |
800HT: o 50% dlhšia životnosť |
|
100 000 hodín prasknutie |
750 stupňov |
75 MPa |
~70 000 hod |
~120 000 hod |
800HT: o 70% dlhšia životnosť |
|
100 000 hodín prasknutie |
800 stupňov |
50 MPa |
~ 60 000 hod |
~100 000 hod |
800HT: o 67% dlhšia životnosť |
|
100 000 hodín prasknutie |
850 stupňov |
32 MPa |
~50 000 hod |
~90 000 hod |
800HT: O 80% dlhšia životnosť |
|
100 000 hodín prasknutie |
900 stupňov |
20 MPa |
~40 000 hod |
~75 000 hod |
800HT: o 88% dlhšia životnosť |
|
Stres na 100 000 hod |
700 stupňov |
? |
105 MPa |
120 MPa |
800HT: o 14 % vyššie prípustné napätie |
|
Stres na 100 000 hod |
800 stupňov |
? |
50 MPa |
65 MPa |
800HT: o 30 % vyššie prípustné napätie |
|
Stres na 100 000 hod |
900 stupňov |
? |
20 MPa |
30 MPa |
800HT: o 50 % vyššie prípustné napätie |
Povolené stresy podľa ASME Code
ASME kód pre kotly a tlakové nádoby, oddiel II, časť D, poskytuje maximálne prípustné hodnoty napätia pre každú zliatinu pri rôznych teplotách. Tieto hodnoty sú odvodené z údajov minimálnej pevnosti v ťahu, medze klzu a tečení-s príslušnými bezpečnostnými faktormi. Prípustné napätie určuje minimálnu požadovanú hrúbku steny pre komponenty obsahujúce tlak-.
Tabuľka 6: Prípustné napätia ASME, sekcia II, časť D, - 800H oproti 800HT
|
Teplota |
Incoloy 800H |
Incoloy 800HT |
Pomer (HT/H) |
Poznámky |
|
200 stupňov |
138 |
138 |
1.00 |
Oblasť riadená ťahom- |
|
400 stupňov |
123 |
123 |
1.00 |
Oblasť riadená{0}}výnosom |
|
500 stupňov |
108 |
110 |
1.02 |
Prechod do tečenia-riadený |
|
600 stupňov |
86 |
92 |
1.07 |
Creep začína dominovať |
|
650 stupňov |
71 |
80 |
1.13 |
Objavuje sa významná výhoda HT |
|
700 stupňov |
57 |
68 |
1.19 |
O 19 % vyššia prípustná hodnota pre HT |
|
750 stupňov |
45 |
55 |
1.22 |
O 22 % vyššie prípustné pre HT |
|
800 stupňov |
35 |
45 |
1.29 |
O 29% vyššia povolená pre HT |
|
850 stupňov |
26 |
36 |
1.38 |
O 38 % vyššie prípustné pre HT |
|
900 stupňov |
19 |
27 |
1.42 |
O 42 % vyššie prípustné pre HT |
|
950 stupňov |
13 |
19 |
1.46 |
O 46 % vyššie prípustné pre HT |
|
1000 stupňov |
9 |
13 |
1.44 |
800HT umožňuje tenšie steny pri extrémnom T |
Definitívny záver:Nad 700 stupňov umožňuje ASME o 19–46 % vyššie napätie pre 800HT oproti 800H. Pre rúrku alebo rúrku pod vnútorným tlakom je dovolené napätie nepriamo úmerné požadovanej hrúbke steny. O 40 % vyššie prípustné namáhanie znamená o 40 % tenšie steny, o 40 % menej materiálu a o 40 % nižšie náklady na materiál,{11}}čo často presahuje prémiu zaplatenú za 800HT nad 800H.
Odolnosť proti oxidácii a nauhličovaniu
Všetky tri triedy Incoloy 800 majú rovnaký obsah chrómu (19–23 %), čo určuje ich odolnosť voči oxidácii. Ochranný povlak oxidu chrómu (Cr₂O₃), ktorý sa tvorí na povrchu, je rovnaký pre 800, 800H a 800HT. Preto odolnosť proti oxidácii NIE JE rozlišovacím faktorom.
|
Životné prostredie |
Teplota |
Správanie |
Rozdiel medzi ročníkmi |
|
Vzduch/oxidujúce |
Až 1100 stupňov |
vynikajúce; tvorí ochranný povlak Cr₂O₃ |
NONE - ekvivalent všetkých známok |
|
Vzduch/oxidujúce |
Nad 1100 stupňov |
Môže dôjsť k odlupovaniu vodného kameňa; Odporúčaná maximálna teplota 1150 stupňov |
ŽIADNE |
|
Nauhličovacie atmosféry |
800-1000 stupňov |
Dobrá odolnosť; Cr pomáha, ale nie tak dobre ako zliatiny 25Cr |
ŽIADNE |
|
Sulfidizácia (obsahuje H₂S-) |
500-800 stupňov |
Mierne; menej Cr ako 310S alebo HK40 |
ŽIADNE |
|
Para (vodná para) |
Až 950 stupňov |
Dobrý; Ochrana Cr₂O₃ v pare |
ŽIADNE |
|
Nitridácia |
800-1000 stupňov |
Mierne; Ti môže tvoriť TiN, ale nie je škodlivý |
MINOR - HT môže vytvoriť viac povrchovej vrstvy TiN, ale nie je škodlivý |
Definitívny záver:NEVYBERAJTE 800HT nad 800H pre odolnosť proti oxidácii alebo nauhličeniu-sú ekvivalentné. Jediným dôvodom špecifikácie 800HT je vyššia pevnosť pri tečení-pri teplotách nad 700 stupňov .
Zváranie a výroba
|
Parameter |
Incoloy 800H |
Incoloy 800HT |
Poznámky |
|
Zvárateľnosť |
Dobre |
Dobre |
Obe zliatiny sa dobre zvárajú so štandardným GTAW/GMAW/SMAW |
|
Matching Filler (GTAW/GMAW) |
ERNiCr-3 (Inconel 82) |
ERNiCr-3 (Inconel 82) |
Rovnaký prídavný kov pre obe triedy |
|
Matching Filler (SMAW) |
ENiCrFe-3 (Inconel 182) |
ENiCrFe-3 (Inconel 182) |
Rovnaká krytá elektróda |
|
Predhrejte |
Nevyžaduje sa |
Nevyžaduje sa |
Austenitické zliatiny chladnutím netvrdnú |
|
Interpass teplota |
Odporúča sa maximálne 150 stupňov |
Odporúča sa maximálne 150 stupňov |
Nadmerný interpass podporuje zrážanie karbidov |
|
Po-tepelnom spracovaní zvaru |
Nevyžaduje sa podľa ASME |
Nevyžaduje sa podľa ASME |
Roztokové žíhanie je voliteľné pre náročný servis |
|
Riziko senzibilizácie |
Nízka; Tie-stabilizované |
Veľmi nízka; vyšší obsah Ti |
HT má o niečo lepšiu odolnosť voči IGC |
|
Riziko praskania za tepla |
Nízka |
Nízka |
Obidva majú dobrú odolnosť proti praskaniu pri tuhnutí |
|
Rozdielne zváranie (na CS) |
ERNiCr-3 / ENiCrFe-3 |
ERNiCr-3 / ENiCrFe-3 |
Pre oboch rovnaký postup |
Analýza nákladov
|
Nákladový faktor |
Incoloy 800H |
Incoloy 800HT |
Pomer (HT/H) |
|
Prémia za surovinu (na kg) |
Základná línia 1,0x |
1.08–1.15x |
~10–15% prémia za HT |
|
4" bezšvíkové potrubie Sch.40 (na meter) |
$180–220/m |
$200–250/m |
~10-15% prémia |
|
Doska (na kg, hrúbka 10 mm) |
12 – 15 USD/kg |
14 – 17 USD/kg |
~10-15% prémia |
|
Spotrebný materiál na zváranie |
ERNiCr-3: 40 – 60 USD/kg |
ERNiCr-3: 40 – 60 USD/kg |
Rovnaký prídavný kov |
|
Zváračská práca |
Štandardné |
Štandardné |
To isté |
|
Tepelné spracovanie (ak je potrebné) |
Roztokové žíhanie 1150 stupňov |
Roztokové žíhanie 1175 stupňov |
Trochu vyššia teplota pre HT |
|
Dostupnosť |
Vynikajúce (viacerí výrobcovia) |
Dobré (menej výrobcov s kvalifikáciou HT) |
HT môže mať dlhší dodací čas |
|
Celkové výrobné náklady (napr. rúra pece) |
Základná línia |
1.10–1.18x |
10–18 % prémia za HT |
800H alebo 800HT?
|
Podmienka aplikácie |
Incoloy 800H |
Incoloy 800HT |
Odporúčanie |
Odôvodnenie |
|
Prevádzková teplota < 650 stupňov |
Vhodné |
Vhodné, ale nad{0}}špecifikované |
800H |
Creep neovláda; 800HT neposkytuje žiadnu výhodu |
|
Prevádzková teplota 650-750 stupňov |
Vhodné |
Vhodné s okrajom |
800H (krátka konštrukčná životnosť) alebo 800HT (dlhá konštrukčná životnosť) |
Vyhodnoťte na základe požadovanej životnosti návrhu |
|
Prevádzková teplota > 750 stupňov |
Okrajové (hrubé steny alebo krátka životnosť) |
Optimálne |
800 HT |
HT poskytuje o 20–40 % vyššie dovolené napätie |
|
Design life > 150,000 hours at >700 stupňov |
Náročné |
Adekvátne |
800 HT |
dominuje creep; Precipitáty HT predlžujú životnosť |
|
Cyklický tepelný servis (časté spúšťanie) |
Prijateľné |
lepšie |
800HT (ak T > 700 stupňov) |
Mikroštruktúra HT lepšie odoláva tepelnej únave |
|
Rúry prehrievača pary (600-800 stupňov) |
Vhodné |
Vhodné |
800H typical; 800HT for >750 stupňov |
Priemysel využíva oboje; hodnotiť podľa konkrétnych podmienok |
|
Rúry petrochemických pecí (850-950 stupňov) |
Okrajové |
Optimálne |
Štandard 800HT |
Reformovacie a krakovacie pece typicky špecifikujú 800HT |
|
Koše na tepelné spracovanie (700-900 stupňov) |
Vhodné |
lepšie |
800H prijateľné; 800HT pre dlhú životnosť |
Cyklické tepelné namáhanie; HT lepšie pre rozšírenú službu |
|
Tlaková nádoba s konštrukčnou teplotou < 600 stupňov |
Vhodné |
Vhodné |
800H |
Žiadna-výhoda vysokej teploty pre HT |
|
Náhrada za existujúce zariadenie 800H |
Zápas originál |
Zápas originál |
Použite pôvodnú triedu |
Nemiešajte druhy v rovnakom systéme bez analýzy |
|
Krátkodobé vybavenie (životnosť < 50 000 h) |
Vhodné |
Vhodné |
800H |
Nižšie počiatočné náklady na obmedzené služby |
Priemyselné prípadové štúdie

Prípadová štúdia: 1: Steam Methan Reformer - 800HT umožňuje navrhovanie tenších rúrok
Vodíková fabrika na Blízkom východe v roku 2024 špecifikovala parné reformovacie rúrky metánu, ktoré pracujú pri výstupnej teplote 920 stupňov s konštrukčným tlakom 25 barov. Počiatočný návrh s použitím Incoloy 800H vyžadoval hrúbku steny 15,2 mm, aby sa splnila požiadavka na životnosť 100 000 hodín. Prechod na Incoloy 800HT znížil požadovanú hrúbku steny na 11,8 mm (zníženie o 22 %), čo má za následok:
- Zníženie hmotnosti materiálu: 22 %
- Zníženie materiálových nákladov: ~12 % (po započítaní prémie HT)
- Nižšie tepelné namáhanie vďaka tenšej stene (rýchlejší prenos tepla, nižší teplotný gradient)
- Rozpätie predĺženej životnosti: odhadované 130 000 hodín v porovnaní s minimom. 100 000 hodín
Kľúčové ponaučenie: Pri teplotách nad 900 stupňov umožňuje vyššie povolené napätie 800HT zníženie hrúbky steny, ktoré viac ako kompenzuje prémiu materiálu.
Prípadová štúdia: 2: Etylénová krakovacia pec - 800HT predlžuje životnosť rúr pri cyklickej prevádzke
V etylénovom krakovači v juhovýchodnej Ázii došlo po 85 000 hodinách prevádzky k predčasným poruchám žiariviek. Pôvodné elektrónky boli špecifikované ako Incoloy 800H. Analýza porúch odhalila praskanie pri tečení iniciované na vonkajšom povrchu, urýchlené cyklickým tepelným namáhaním z operácií odkoksovania každých 30–40 dní. Počas obratu v roku 2025 závod nahradil žiarivé cievky Incoloy 800HT.
Po 50 000 hodinách prevádzky s novými elektrónkami 800HT:
- Nezistilo sa žiadne creep cracking
- Hodnotenie zostávajúcej životnosti: ďalších minimálne 80 000 hodín
- Cyklus odkoksovania predĺžený na 45 dní (znížené tepelné cykly)
Kľúčová lekcia: Pre cyklickú prevádzku pri vysokých{0}}teplotách poskytujú gama-precipitáty 800HT lepšiu odolnosť voči tečeniu-únavovej interakcie ako 800H.
Prípadová štúdia: 3: Parný prehrievač - 800H sa ukázal ako vhodný pri strednej teplote
Uhoľná elektráreň s výkonom 600 MW-v Indii špecifikovala výstupné zberače prehrievača pary pracujúce pri teplote pary 540 stupňov s maximálnou teplotou kovu 580 stupňov . Pôvodný dizajn zvažoval 800H aj 800HT. Analýza ukázala:
- Pri 580 stupňoch , prípustné napätie ASME pre 800 H=92 MPa, 800 HT=97 MPa (len 5 % rozdiel)
- Požiadavka na konštrukčnú životnosť: 200 000 hodín (obe pri tejto teplote ľahko splnia)
- Creep nie je kontrolný režim zlyhania; oxidácia a erózia sú obavy
Závod si vybral Incoloy 800H, čím dosiahol 12% úsporu nákladov na materiál oproti 800HT bez kompromisov v životnosti. Po 15 rokoch prevádzky zostanú hlavičky v prevádzke bez problémov súvisiacich s tečením-.
Kľúčová lekcia: Pri teplotách pod 650 stupňov sú 800H a 800HT funkčne ekvivalentné. Prémia 800HT neposkytuje žiadnu výhodu.
Prípadová štúdia: 4: Náhrada v-druhu - zodpovedajúca pôvodnej špecifikácii
Projekt údržby v roku 2023 v americkej rafinérii si vyžadoval výmenu časti rúry pece Incoloy 800H, ktorá po 180 000 hodinách prevádzky vykazovala malý únik. Tím obstarávateľov zvažoval nahradenie 800HT na „vylepšenie“ náhrady, ale inžinierska analýza identifikovala dve obavy:
1. Zostávajúce pôvodné rúrky 800H by pokračovali v tečení inou rýchlosťou ako nová rúrka 800HT, čo by potenciálne vytváralo koncentrácie napätia v prechodovom zvare.
2. ASME kód-požadovaná dokumentácia a režim inšpekcie sa medzi týmito dvoma stupňami mierne líšia.
Projekt pokračoval presnou náhradou v -naturáliách pomocou Incoloy 800H, čím sa zabezpečila metalurgická a mechanická kompatibilita s existujúcim systémom.
Kľúčové ponaučenie: Pri opravách a výmenách vždy zhodujte s pôvodnou triedou materiálu, pokiaľ zmenu neodôvodní úplné technické prehodnotenie.
Formy a špecifikácie produktu
|
Formulár produktu |
ASTM Spec |
800H dostupnosť |
Dostupnosť 800HT |
Poznámky |
|
Bezšvíkové potrubie/rúrka |
B407 |
Vynikajúce (1/2" až 12" NPS) |
Dobré (1/2" až 8" NPS) |
Väčšie veľkosti môžu vyžadovať valcovanie |
|
Zvárané potrubie |
B409/B705 |
Dobre |
Obmedzené |
Väčšina HT sa používa ako bezproblémová pre kritické{0}}služby |
|
Tanier/list |
B409 |
Vynikajúce (všetky hrúbky) |
Dobré (typické 3 mm až 50 mm) |
HT doska pre vyrobené tlakové diely |
|
Tyčinka / sochor |
B408 |
Výborne |
Dobre |
Tyč pre opracované súčiastky a výkovky |
|
Kovanie (tupý zvar) |
B366 |
Výborne |
Dobre |
WP-NCH (800H) / WP-NCHT (800HT) |
|
Výkovky |
B564 |
Dobre |
Dobre |
Kované príruby, dýzy, rúrkové plechy |
|
Drôt |
B408 |
K dispozícii |
Obmedzené |
Zvárací drôt nevyrábaný ako 800H/HT (použite ERNiCr-3) |
Bežné chyby v špecifikácii, ktorým sa treba vyhnúť
1. Špecifikácia „Incoloy 800“ bez označenia H alebo HT
Dôsledok: Môže dostať zliatinu 800 (UNS N08800), ktorá má nižší uhlík a nižšiu pevnosť pri tečení ako 800H/800HT
Správny prístup: Vždy špecifikujte číslom UNS: N08810 pre 800H, N08811 pre 800HT
2. Nahradenie 800H za 800HT bez technickej kontroly
Dôsledok: Pri teplotách nad 750 stupňov bude mať 800H o 20–40 % nižšiu životnosť pri tečení, ako je navrhnuté
Správny prístup: Nikdy nenahrádzajte 800H za 800HT bez prepočítania hrúbky steny a životnosti pri dotvarovaní
3. Použitie 800HT, kde 800H je dostatočné
Dôsledok: Premrhanie 10–15 % materiálového rozpočtu bez toho, aby pri miernych teplotách došlo k žiadnemu prínosu z hľadiska výkonu
Správny prístup: Rezerva 800HT pre aplikácie nad 750 stupňov alebo s požiadavkami na predĺženú životnosť
4. Neoveruje sa veľkosť zrna
Dôsledok: Jemná veľkosť zrna (ASTM 6-8) znižuje pevnosť pri tečení o 15–30 % v porovnaní s hrubozrnným (ASTM 3-5)
Správny prístup: Zadajte veľkosť zrna 5 alebo hrubšiu; hrubšie je lepšie pre tečenie
5. Prehliadanie teplotného rozdielu rozpúšťacieho žíhania
Dôsledok: 800HT vyžaduje minimum 1175 stupňov; 800H vyžaduje iba 1150 stupňov. Pod-žíhaným materiálom sa nevyvinie plná pevnosť pri tečení
Správny prístup: Špecifikujte správnu teplotu žíhania pre každý druh
Zhrnutie
|
Kritérium |
Vyhráva Incoloy 800H |
Incoloy 800HT vyhráva |
|
Cena (cena materiálu) |
o 10–15 % nižšie |
|
|
Dostupnosť |
Lepšie zásoby, viac výrobcov |
|
|
Prevádzková teplota < 650 stupňov |
Adekvátne; HT neposkytuje žiadne výhody |
|
|
Prevádzková teplota > 750 stupňov |
O 20–40 % vyššie prípustné napätie |
|
|
Design life > 150,000 hr at >700 stupňov |
Výrazne dlhšia životnosť pri tečení |
|
|
Cyklický tepelný servis (časté cykly) |
Lepšia odolnosť proti tepelnej únave |
|
|
Petrochemické reformovacie/krakovacie rúrky |
Industry standard for >850 stupňov |
|
|
Optimalizácia hrúbky steny pri HT |
Umožňuje navrhovanie tenších stien |
|
|
Celkové náklady na inštaláciu (nad 800 stupňov) |
Potrebné hrubšie steny |
Môže byť rovnaký alebo nižší v dôsledku zmenšenia steny |
