Inconel 625 vyniká vo vysoko-teplotných a vysokopevnostných aplikáciách (až do 980 stupňov ), zatiaľ čo Hastelloy C276 je vynikajúcou voľbou pre extrémnu odolnosť proti korózii, najmä v kyseline chlorovodíkovej, morskej vode a redukčných prostrediach.

Inconel 625 (UNS N06625) aj Hastelloy C276 (UNS N10276) sú prémiové superzliatiny na báze niklu- určené pre náročné priemyselné aplikácie. Toto technické porovnanie hodnotí ich chemické zloženie, mechanické vlastnosti, odolnosť proti korózii, teplotné schopnosti a vhodnosť použitia, čo vedie inžinierov pri výbere materiálov pri prijímaní informovaných rozhodnutí.
Úvod
Superzliatiny na báze niklu-predstavujú vrchol metalurgického inžinierstva pre extrémne prostredia. Inconel 625 a Hastelloy C276 sú dve z najširšie špecifikovaných zliatin pre náročné prevádzkové podmienky, napriek tomu spĺňajú výrazne odlišné prevádzkové požiadavky.
Čo je Inconel 625?
Inconel 625(UNS N06625, W.Nr. 2.4856) je zliatina niklu-chrómu-molybdénu spevnená prídavkom nióbu. Vyvinutý v 60. rokoch 20. storočia pre parné-potrubie a vyvinul sa do všestranného materiálu, ktorý kombinuje vysokú pevnosť s vynikajúcou odolnosťou proti korózii v širokom rozsahu teplôt (-196 stupňov až 980 stupňov ).
Čo je Hastelloy C276?
Hastelloy C276(UNS N10276, W.Nr. 2.4819) je zliatina niklu-molybdénu-chrómu s prídavkom volfrámu, špeciálne vyvinutá pre výnimočnú odolnosť proti korózii v agresívnom chemickom prostredí. Jeho ultra-nízky obsah uhlíka a kremíka (<0.01% C, <0.08% Si) eliminates sensitization during welding, making it the material of choice for severe corrosion applications.
Chemické zloženie: Ako sa líšia?
Hastelloy C276 obsahuje výrazne vyšší obsah molybdénu (15-17 %) a volfrámu (3 – 4,5 %) pre vynikajúcu odolnosť voči redukčným kyselinám, zatiaľ čo Inconel 625 obsahuje niób (3,15 – 4,15 %) na spevnenie zrážaním a vyšší obsah chrómu (20 – 23 %) na odolnosť voči oxidácii.
Zásadný rozdiel medzi týmito zliatinami spočíva v ich chemickom zložení, ktoré priamo určuje ich výkonové charakteristiky:
|
Prvok |
Inconel 625 (%) |
Hastelloy C276 (%) |
Funkcia |
|
nikel (Ni) |
58,0 – 63,0 (zostatok) |
52,0 – 60,0 (zostatok) |
Základná matrica, odolnosť proti korózii |
|
chróm (Cr) |
20.0-23.0 |
14.5-16.5 |
Odolnosť proti oxidácii, pasívny film |
|
molybdén (Mo) |
8.0-10.0 |
15.0-17.0 |
Zníženie odolnosti voči kyselinám, odolnosti voči jamkám |
|
niób (Nb) |
3.15-4.15 |
- |
Zosilnenie zrážok (Ni₃Nb) |
|
volfrám (W) |
- |
3.0-4.5 |
Odolnosť proti tečeniu, odolnosť proti korózii |
|
Železo (Fe) |
Menšie alebo rovné 5,0 |
4.0-7.0 |
Zníženie nákladov, pevnosť |
|
uhlík (C) |
Menšie alebo rovné 0,10 |
Menšie alebo rovné 0,01 |
Tvorba karbidov (nižšia=lepšia zvárateľnosť) |
|
kremík (Si) |
Menšie alebo rovné 0,50 |
Menšie alebo rovné 0,08 |
Odolnosť proti oxidácii (nižšia=lepšia zvárateľnosť) |
Obsah molybdénu: 15-17 % Mo Hastelloy C276 (vs . 8-10 % v Inconel 625) poskytuje výrazne lepšiu odolnosť voči redukčným kyselinám, ako je kyselina chlorovodíková a kyselina sírová.
Výhoda nióbu: Niób Inconel 625 vytvára precipitáty Ni₃Nb ( "), čo umožňuje precipitačné vytvrdzovanie pre výrazne vyššiu pevnosť pri zvýšených teplotách.
Ultra{0}}nízkouhlíkové: Hastelloy C276<0.01% carbon content prevents carbide precipitation during welding, eliminating sensitization and intergranular corrosion in the heat-affected zone.
Mechanické vlastnosti: Ktorá zliatina je silnejšia?
Inconel 625 poskytuje o 35-50 % vyššiu pevnosť v ťahu ako Hastelloy C276 (827 MPa vs. 690-730 MPa), vďaka čomu je preferovanou voľbou pre vysoké-namáhanie a vysokoteplotné konštrukčné aplikácie.
Mechanické vlastnosti týchto zliatin sa výrazne líšia, najmä pri zvýšených teplotách:
|
Nehnuteľnosť |
Inconel 625 |
Hastelloy C276 |
Rozdiel |
|
Maximálna pevnosť v ťahu (UTS) |
827-1000 MPa |
690-730 MPa |
+20-35 % (Inconel) |
|
Medza klzu (0,2 % offset) |
414-550 MPa |
283-350 MPa |
+45-60 % (Inconel) |
|
Predĺženie pri prestávke |
30-50% |
40-60% |
+10 % (Hastelloy) |
|
Tvrdosť (Brinell) |
200-240 HB |
180-220 HB |
Podobné |
|
Modul pružnosti |
205 GPa |
200 GPa |
Porovnateľné |
|
Hustota |
8,44 g/cm³ |
8,89 g/cm³ |
+5 % (Hastelloy) |
Teplota-Závislá sila
Inconel 625 retains >60 % jeho izbovej{1}}teploty pri 650 stupňoch, zatiaľ čo pevnosť Hastelloy C276 klesá rýchlejšie nad 425 stupňmi .
Pre štrukturálne aplikácie pri vysokých{0}}teplotách vykazuje Inconel 625 vynikajúce zachovanie pevnosti:
|
Teplota |
Inconel 625 UTS |
Hastelloy C276 UTS |
Inconel 625 YS |
Hastelloy C276 YS |
|
Teplota miestnosti (20 stupňov) |
827-1000 MPa |
690-730 MPa |
414-550 MPa |
283-350 MPa |
|
200 stupňov |
760-900 MPa |
620-680 MPa |
380-500 MPa |
260-320 MPa |
|
425 stupňov |
700-850 MPa |
550-620 MPa |
350-450 MPa |
220-280 MPa |
|
650 stupňov |
600-750 MPa |
450-520 MPa |
300-400 MPa |
180-240 MPa |
|
815 stupňov |
400-550 MPa |
280-350 MPa |
200-300 MPa |
120-180 MPa |
Vysoká{0}}teplotná schopnosť
Inconel 625 Maximálna prevádzková teplota: Až 980 stupňov v oxidačných atmosférach; vynikajúca odolnosť proti tečeniu až do 650 stupňov.
Hastelloy C276 Maximálna prevádzková teplota: Typicky obmedzená na 816 stupňov pre konštrukčné aplikácie; pevnosť degraduje rýchlejšie nad 650 stupňov.
Odolnosť proti tečeniu: Nióbom-zosilnená matrica Inconel 625 poskytuje vynikajúcu dlhodobú-odolnosť voči tečeniu, ktorá je kritická pre tlakové nádoby a komponenty turbín.
Odolnosť proti korózii: Ktorá zliatina lepšie odoláva agresívnym médiám?
Hastelloy C276 ponúka vynikajúcu odolnosť proti korózii v redukčných prostrediach (kyselina chlorovodíková, kyselina sírová, morská voda), zatiaľ čo Inconel 625 vyniká v oxidačnom prostredí a ponúka lepšiu odolnosť proti jamkovej korózii v médiách- obsahujúcich chloridy.

Profil odolnosti proti korózii každej zliatiny je určený jej jedinečným chemickým zložením:
Odolnosť proti korózii podľa typu prostredia
|
Životné prostredie |
Inconel 625 |
Hastelloy C276 |
Odporúčanie |
|
Kyselina chlorovodíková (HCl) |
Dobré do 40 stupňov |
Vynikajúce do 60 stupňov + |
Hastelloy C276 |
|
Kyselina sírová (H2SO4) |
Dobrý (zriedený) |
Vynikajúce (všetky koncentrácie) |
Hastelloy C276 |
|
Kyselina dusičná (HNO₃) |
Výborne |
Dobre |
Inconel 625 |
|
Morská voda/Soľanka |
Výborne |
Výborne |
Obe vhodné |
|
Kyselina fluorovodíková (HF) |
Obmedzené |
Dobre |
Hastelloy C276 |
|
Mokrý chlór |
Spravodlivé |
Výborne |
Hastelloy C276 |
|
Chloridové stresové korózne praskanie |
Vynikajúca odolnosť |
Vynikajúca odolnosť |
Obe vhodné |
|
Bodová korózia (Cl⁻) |
Excellent (PREN >40) |
Very Good (PREN >50) |
Hastelloy C276 (mierny okraj) |
|
Medzikryštalická korózia (zváraná) |
Dobre |
Vynikajúce (nízke C) |
Hastelloy C276 |
Ekvivalentné číslo odolnosti proti pittingu (PREN)
Ekvivalentné číslo odolnosti proti bodovej korózii kvantifikuje odolnosť voči lokalizovanému napadnutiu jamkami v chloridových prostrediach:
PREN=%Cr + 3.3 × %Mo + 16 × %N
Inconel 625 PREN:≈ 20 + 3.3 × 9=~50 (žiadny príspevok dusíka)
Hastelloy C276 PREN:≈ 15.5 + 3.3 × 16=~68 (vyšší molybdén poskytuje vynikajúcu odolnosť proti bodaniu)
Odolnosť voči zváraniu a senzibilizácii
Mimoriadne-nízky obsah uhlíka v Hastelloy C276 (<0.01%) eliminates carbide precipitation during welding, making it the superior choice for welded equipment without post-weld heat treatment.
Inconel 625: Môže vyžadovať rozpúšťacie žíhanie po zváraní na rozpustenie karbidov a obnovenie odolnosti proti korózii v tepelne-ovplyvnenej oblasti.
Hastelloy C276: Môže sa použiť v-zvarenom stave pre väčšinu aplikácií vďaka extrémne nízkemu obsahu uhlíka a kremíka.
Priemyselný štandard: Hastelloy C276 je špecifikovaný v NACE MR0175/ISO 15156 pre aplikácie kyslých služieb, kde sa používa zváranie.
Priemyselné aplikácie
Inconel 625 dominuje v kozmickom, nukleárnom a vysokoteplotnom konštrukcii; Hastelloy C276 je štandard pre chemické spracovanie, kontrolu znečistenia a systémy s morskou vodou vyžadujúce extrémnu odolnosť proti korózii.
Primárne aplikácie Inconel 625
- Letectvo a kozmonautika: Komponenty turbínových motorov, obraceče ťahu, spaľovacie komory, výfukové systémy
- Ropa a plyn: Potrubie, stúpačky, podmorské vybavenie, komponenty ústia vrtu (vysoko-teplotné, vysokotlakové{1}}služby)
- Jadrové: komponenty jadra reaktora, vodiace rúrky riadiacej tyče, rúrky parného generátora
- Námorné: Listy vrtule, ventily morskej vody, komponenty ponoriek
- Chemické spracovanie: Výmenníky tepla, reakčné nádoby manipulujúce s oxidačnými médiami
Primárne aplikácie Hastelloy C276
- Chemické spracovanie: Reaktory, výmenníky tepla, potrubia na HCl, H2SO4, HF a zmiešané kyseliny
- Kontrola znečistenia: Systémy odsírenia spalín (FGD), práčky, komínové vložky
- Buničina a papier: digestory, zariadenia bielidiel, regeneračné kotly
- Farmaceutické: Procesné zariadenie vyžadujúce výnimočnú čistotu a odolnosť proti korózii
- Systémy morskej vody: Výmenníky tepla, kondenzátory, potrubia v odsoľovacích zariadeniach
- Spracovanie odpadu: Komponenty spaľovní, zariadenia na spracovanie nebezpečného odpadu
|
priemysel |
Aplikácia |
Odporúčaná zliatina |
Faktor výberu kľúča |
|
Letectvo a kozmonautika |
Komponenty turbíny |
Inconel 625 |
Pevnosť pri vysokej{0} teplote |
|
Ropa a plyn (dolná diera) |
Hadičky, stúpačky |
Inconel 625 |
Schopnosť HP/HT |
|
Ropa a plyn (povrch) |
Ventily, separátory |
Hastelloy C276 |
Korózia H2S/Cl⁻ |
|
Chemické spracovanie |
HCl/H2SO4 zariadenie |
Hastelloy C276 |
Odolnosť voči kyselinám |
|
Chemické spracovanie |
Servis kyseliny dusičnej |
Inconel 625 |
Oxidujúce prostredie |
|
Generovanie energie |
FGD systémy |
Hastelloy C276 |
odolnosť voči SO2/Cl2 |
|
Jadrový |
Vnútorné časti reaktora |
Inconel 625 |
Odolnosť voči ožiareniu |
|
Odsoľovanie |
Výmenníky tepla |
Hastelloy C276 |
Korózia morskej vody |
|
Marine |
Vrtule |
Inconel 625 |
Kavitácia + pevnosť |
Úvahy o výrobe a zváraní
Obe zliatiny vykazujú vynikajúcu zvárateľnosť; Hastelloy C276 ponúka vynikajúcu-odolnosť voči korózii pri zváraní, zatiaľ čo Inconel 625 môže vyžadovať dodatočné-tepelné spracovanie po zváraní, aby sa dosiahli optimálne vlastnosti.

Vlastnosti zvárania
|
Parameter |
Inconel 625 |
Hastelloy C276 |
|
Zvárateľnosť |
Vynikajúce (všetky procesy) |
Vynikajúce (všetky procesy) |
|
Odporúčaná výplň |
ERNiCrMo-3 / ENiCrMo-3 |
ERNiCrMo-4 / ENiCrMo-4 |
|
Tepelný vstup |
Nízka až stredná |
Nízka až stredná |
|
Interpass teplota |
Menší alebo rovný 175 stupňom |
Menší alebo rovný 95 stupňom (preferované nižšie) |
|
Po-spracovaní zvaru |
Odporúča sa rozpúšťacie žíhanie |
Zvyčajne zbytočné |
|
Riziko senzibilizácie |
Stredná (ak nie je žíhaná) |
Veľmi nízka (ultra-nízka C) |
Obrábanie a tvárnenie
Rýchlosť vytvrdzovania: Obe zliatiny vykazujú rýchle pracovné spevnenie, čo si vyžaduje ostré nástroje a kontrolované rýchlosti posuvu.
Tvarovateľnosť: Vyššia ťažnosť Hastelloy C276 (40-60%) ponúka o niečo lepšiu tvarovateľnosť ako Inconel 625 (30-50%).
Obrobiteľnosť: Obe sú náročné na obrábanie; odporúčajú sa nástroje z tvrdokovu a nízke rezné rýchlosti.
Záver
Inconel 625 a Hastelloy C276 predstavujú dva komplementárne prístupy k riešeniu extrémnych-výziev v oblasti servisného materiálu. Žiadna zliatina nie je univerzálne lepšia-každá vyniká v špecifických operačných oblastiach:
Inconel 625je navrhnuté riešenie pre vysokoteplotné štrukturálne aplikácie, kde sú pevnosť, odolnosť proti tečeniu a odolnosť proti oxidácii prvoradé. Jeho nióbom-posilnená matrica poskytuje mechanickú integritu potrebnú pre turbínové motory, jadrové komponenty a tlakové nádoby so zvýšenou-teplotou.
Hastelloy C276je definitívnou voľbou pre prostredia so silnou koróziou, najmä tie, ktoré zahŕňajú redukčné kyseliny, médiá s vysokým -chloridom a zvárané výrobky. Jeho ultra-nízka uhlíková chémia a vysoký obsah molybdénu-volfrámu poskytujú bezkonkurenčnú odolnosť proti korózii pri chemickom spracovaní, kontrole znečistenia a aplikáciách s morskou vodou.
Pre inžinierov výberu materiálov je rozhodovací rámec jednoduchý: uprednostnite Inconel 625, keď teplota a pevnosť riadi dizajn; špecifikujte Hastelloy C276, keď sú kritickými faktormi úspechu odolnosť proti korózii a zvárateľnosť.
