Čo by mal každý kupujúci vedieť o čínskych úrovniach kvality z nehrdzavejúcej ocele

Jun 11, 2026

Zanechajte správu

Čína vyrába približne 35-40 miliónov ton nehrdzavejúcej ocele ročne – približne 55 – 60 % celosvetovej produkcie. V rámci tohto masívneho výstupu sa kvalita produktu dramaticky líši. Cievka z nehrdzavejúcej ocele 304 z mlyna Tier 1 a a304 cievkaz valca úrovne 4-môžu mať oba rovnaké označenie, ale ich skutočný výkon pri korózii môže byť na rozdiel od nich.

 

Medzinárodní nákupcovia, ktorí nerozumejú systému úrovní, sú vystavení trom špecifickým rizikám: (1) príjem materiálu, ktorý nespĺňa limity zloženia ASTM/EN; (2) prijímanie materiálu s povrchovými alebo rozmerovými chybami, ktoré zvyšujú výrobné náklady; a (3) prijímanie materiálu s nedostatočnou alebo sfalšovanou certifikáciou, čím vzniká súlad a vystavenie zodpovednosti.

 

Chinese Stainless Steel Quality Tiers

 

Tento článok vysvetľuje štvor{0}}úrovňový systém, ktorý používajú profesionáli v tomto odvetví na hodnotenie čínskej nehrdzavejúcej ocele. Nie je to kritika čínskej výroby - Čína vyrába jedny z najlepších nehrdzavejúcich ocelí na svete. Je to návod na prijímanie informovaných rozhodnutí o obstarávaní.

 

Štvorúrovňový{0}}systém kvality: úplný prehľad

 

Profesionáli v odvetví, ktorí organizujú obstarávanie z Číny, zvyčajne používajú štvor{0}}stupňovú klasifikáciu. Tieto úrovne nie sú oficiálnymi štandardmi -, sú to praktické klasifikácie vyvinuté skúsenými nákupcami, inšpektormi a inžinierskymi spoločnosťami.

 

Tier

Typická cena v porovnaní s EÚ/USA

Typy mlynov

Certifikácia

Najlepšie pre

Úroveň 1 (prémiová)

+0 % až +15 %

Štátne-veľké-mlyny; špičkové súkromné ​​mlyny

EN 10204 3.1/3,2; úplná sledovateľnosť

Kritická služba; tlakové nádoby; potraviny/farmaka; export do EU/USA

Úroveň 2 (štandard)

-5% až -15%

Veľké súkromné ​​mlyny; založené regionálne mlyny

EN 10204 3.1 typické; nejaké 2.2

Všeobecný korózny servis; štrukturálne; nekritické potrubie; projekty citlivé na náklady-

Úroveň 3 (ekonomická)

-15% až -30%

Stredné mlyny; obchodné spoločnosti s mlynskými zmluvami

EN 10204 2.2 alebo 3.1 (overiť pravosť)

Nie-kritické; dekoratívne; architektonické (ne-pobrežné); vnútorné rámovanie

Úroveň 4 (rizikové)

-30% až -50%

malé re{0}}valčeky; obchodníci; neznámeho pôvodu

Často chýbajú alebo sú falšované; nie EN 10204

Neodporúča sa pre žiadne technické aplikácie; dekoratívne len na vlastné riziko

 

 

Úroveň 1: Prvotriedna kvalita -svetovej{2}}triedy Mills

 

Tier 1 mlyny sú gigantmi čínskej výroby nehrdzavejúcej ocele. Prevádzkujú integrované oceliarne s plnou sledovateľnosťou,-vlastné chemické laboratóriá a certifikáciu, ktorá spĺňa alebo prekračuje medzinárodné normy.

 

Zoznam Tier 1 Mill (hlavní producenti)

 

Názov mlyna

Poloha

Vlastníctvo

Kľúčové produkty

Ročná kapacita (kt)

exportné trhy

Baosteel (Baowu) Nerez

Šanghaj, Fujian

Štát-vlastnený (SOE)

Všetky stupne; séria 300/400; duplex

2,000+

globálne; EÚ, USA, Japonsko, SEA

TISCO (Taiyuan železo a oceľ)

Shanxi

Štát-vlastnený (SOE)

Všetky stupne; premiérová séria 300

4,500+

globálne; uznanie prémiovej značky

JISCO (Jiuquan železo a oceľ)

Gansu

Štát-vlastnený (SOE)

Všetky stupne; silný v pomere 300/400

3,000+

globálne; Blízky východ, Európa

Tsingshan (Tsholding)

Zhejiang

Súkromné ​​(najväčšie)

Všetky stupne; 300/400; duplex

12,000+

globálne; najväčší výrobca nehrdzavejúcej ocele na svete

POSCO Čína (Zhangjiagang)

Jiangsu

Kórea/Čína JV

Všetky stupne; automobilový priemysel; séria 300

1,800+

globálne; automobilový priemysel, špičkové{0}}spotrebiče

Lisco (Lianzhong)

Guangdong

Taiwan/Čína JV

séria 200/300; dekoratívne

800+

SEA, Stredný východ, Afrika

Ningbo Baoyi

Zhejiang

Súkromné ​​(kvalita úrovne 1)

Zliatina niklu; špeciálne stupne

200+

globálne; špecialista na zliatiny niklu

Špeciálne materiály Yongxing

Zhejiang

Súkromné ​​(prémiové)

Tyčové, drôtené, špeciálne druhy

500+

globálne; špeciálne aplikácie

Jiuli (Zhejiang Jiuli)

Zhejiang

Súkromné ​​(prémiové)

Špecialista na rúry a rúry

800+

globálne; tlakové potrubie a rúrka

 

Charakteristiky kvality úrovne 1

 

Kvalitný rozmer

Výkonnosť úrovne 1

Typický výsledok testu

Medzinárodný ekvivalent

Chemické zloženie (v rámci ASTM)

100% v rámci tolerancie

C: ± 0,005 %; Cr/Ni: ±0,1 %

EU/US/Japonsko štandard mlynov

Mechanické vlastnosti (v rámci ASTM)

100% v rámci tolerancie

UTS: ±10 MPa minimálnej špecifikácie

EU/US/Japonsko štandard mlynov

Povrchová úprava (2B, č.4)

vynikajúce; konzistentné

Ra: 0,1-0,3 μm (2B)

EU/US/Japonsko štandard mlynov

Rozmerová tolerancia (hrúbka)

Presahuje ASTM A480

+0/-5 % nominálnej hodnoty (oproti ASTM +0/-12,5 %)

Lepšie ako ASTM A480

Certifikácia (EN 10204)

štandard typu 3.1; Typ 3.2 k dispozícii

Úplné tepelné-špecifické; k dispozícii-svedok tretej strany

EU/US/Japonsko štandard mlynov

Vysledovateľnosť (teplo k cievke)

100% sledovateľné

Cievka štítok + digitálne záznamy

EU/US/Japonsko štandard mlynov

Overenie PMI (v-mil.)

100 % PMI v kritických stupňoch

XRF alebo OES podľa ASTM E1621

EU/US/Japonsko štandard mlynov

Skúška medzikryštalickej korózie

K dispozícii na vyžiadanie

A262 Cvičenie C alebo G28 Metóda A

EU/US/Japonsko štandard mlynov

 

Úroveň 2: Štandardné mlyny - Dobrá hodnota za-nekritické služby

 

Tier 2 sú veľkí etablovaní výrobcovia, ktorí spĺňajú normy ASTM/EN, ale môžu mať o niečo väčšiu variabilitu v povrchovej úprave, rozmerovej tolerancii alebo úplnosti certifikácie. Materiál z mlynov Tier 2 je vhodný pre väčšinu všeobecných koróznych aplikácií, ale pred kritickým použitím by mal byť overený PMI a certifikátom.

 

Kvalitný rozmer

Výkon 2. úrovne

Úroveň rizika

Zmiernenie

Chemické zloženie

95-98% v rámci tolerancie ASTM

Nízka

Kontrola certifikátu mlyna; Overenie PMI

Mechanické vlastnosti

98 %+ v rámci tolerancie ASTM

Nízka

Skontrolujte certifikát mlyna

Povrchová úprava

Dobrý; občasné stopy po valcoch alebo škrabance

Mierne

Vizuálna kontrola; odmietnuť nevyhovujúce-

Rozmerová tolerancia

Spĺňa normu ASTM A480

Nízka

Overte pri vstupnej kontrole

Certifikácia

EN 10204 Typ 3.1 (overiť pravosť)

Mierne

Krížová-kontrola s frézou; vyžiadať digitálne podpísané certifikáty

Vysledovateľnosť

Sledovateľnosť-úrovne cievok

Mierne

Vyžiadajte si od dodávateľa mapovanie tepla-k-cievke

Overenie PMI

Nie vždy vykonáva mlyn

Mierne

Zadajte 100 % PMI na PO

Cena vs. úroveň 1

-5% až -15%

N/A

N/A

 

Úroveň 3: Ekonomika Mills - Merateľné riziko kvality

 

Úroveň 3 predstavuje materiál zo stredne veľkých závodov{1}}, obchodných spoločností, ktoré uzatvárajú zmluvy s viacerými závodmi, alebo regionálnych výrobcov, ktorí nemajú plne integrované systémy kvality. Kľúčovým rizikom pri materiáli Tier 3 je nekonzistentnosť - jedna cievka môže spĺňať ASTM, ďalšia nie. Certifikáty môžu byť generické (typ 2.2) alebo s pochybnou pravosťou.

 

Chinese Stainless Steel Sheet Economy Mills

 

Kvalitný rozmer

Výkonnosť úrovne 3

Úroveň rizika

Odporúčanie

Chemické zloženie

85-92% v rámci tolerancie ASTM

Vysoká - niektoré cievky mimo špecifikácie

VŽDY pred použitím PMI; odmietnuť, ak je mimo špec

Mechanické vlastnosti

90-95% v rámci tolerancie ASTM

Stredná{0}}Vysoká

Overte na certifikáte mlyna; testovanie vzorky

Povrchová úprava

Variabilné; valčekové stopy, škrabance bežné

Mierne

Vizuálna kontrola; môže vyžadovať dodatočnú povrchovú úpravu

Rozmerová tolerancia

Môže prekročiť povolenú hodnotu ASTM A480

Mierne

Pred výrobou zmerajte hrúbku vo viacerých bodoch

Certifikácia

Typ 2.2 bežný; Typ 3.1 pochybnej pravosti

Vysoká

Krížová-kontrola s frézou; požiadať o digitálne overené certifikáty

Vysledovateľnosť

Obmedzené; štítok cievky nemusí zodpovedať teplu

Vysoká

Požiadajte o tepelný certifikát mlyna; PMI všetok prichádzajúci materiál

Overenie PMI

Nevykonáva mlyn ani obchodník

�� Vysoká

POVINNÉ pred akýmkoľvek použitím

Cena vs. úroveň 1

-15% až -30%

N/A

Cenové úspory môžu byť kompenzované nákladmi na kontrolu a zamietnutie

 

Úroveň 4: Vysoko-rizikový materiál - Neodporúča sa

 

Materiál 4. úrovne pochádza od malých re-valcov, obchodníkov s neznámym pôvodom alebo závodov, ktoré nemajú akreditáciu ASTM/EN. Tento materiál nesie vážne riziko kvality: chémia môže byť mimo limitov ASTM, povrchové chyby sú bežné, rozmerové tolerancie nie sú kontrolované a certifikácia často chýba alebo je sfalšovaná.

 

Niektoré materiály triedy 4 sú skutočne nehrdzavejúca oceľ "304" -, ale vyrába sa zo šrotu, ktorý obsahuje nadmerné zvyškové prvky (Cu, Sn, Pb), ktoré znižujú odolnosť proti korózii. Iný materiál úrovne 4 môže byť „séria 200“ (nahradená mangánom-, nižší nikel) predávaná ako „séria 300“ -, čo je forma ekonomického falšovania, ktorá znižuje odolnosť proti korózii o 30 – 50 %.

 

Typ rizika

Typický problém úrovne 4

Detekčná metóda

Dôsledok, ak nie je zistený

Chémia mimo ASTM spec

Cr: 16-17 % (namiesto 18-20 %); Ni: 5-6% (namiesto 8-10,5%)

PMI (XRF)

Výrazne znížená odolnosť proti korózii; skoré zlyhanie

Séria 200 predávaná ako séria 300

Mn: 5-8 % (vs.<2% in 300 series); Ni: 1-3%

PMI + špecifický test Ni-

30-50% zníženie odolnosti proti korózii

Nadmerné zvyškové prvky

Cu >1%, Sn >0.5%, Pb >0,05 % (zo šrotu)

Úplná spektrometria (OES)

Bodová korózia; Citlivosť IGC

Chýbajúci alebo sfalšovaný certifikát

č. EN 10204; alebo zjavný falzifikát

Pre overenie čísla certifikátu kontaktujte mlyn

Žiadna sledovateľnosť; vystavenie zodpovednosti

Povrchové chyby

Stopy po rolkách, škrabance, oxidové usadeniny, laminácia

Vizuálna kontrola

Zvýšené výrobné náklady; môžu byť odmietnuté

Rozmerová nezhoda-

Hrúbka -20 % až -30 % vs

Mikrometrické meranie

Problémy s prispôsobením; riziko tlaku-tenkej steny

Problémy so zváraním

C: >0.08% (not L-grade); S, P >0.03%

Skúška postupu zvárania

Praskanie zvarov; IGC v HAZ

 

Ako identifikovať úroveň v objednávke

 

Najdôležitejšie pravidlo: NIKDY nepíšte objednávku, v ktorej je uvedené iba „Plech z nehrdzavejúcej ocele 304“ alebo „316L potrubie.“ To umožňuje dodávateľovi splniť objednávku s akoukoľvek úrovňou - vrátane úrovne 3 alebo úrovne 4. Vždy uveďte názov závodu alebo požadujte špecifickú úroveň.

 

Metóda

Čo napísať na PO

Účinnosť

Poznámky

Zadajte názov mlyna

"Baosteel 304/304L, UNS S30403, povrchová úprava 2B"

�� Najúčinnejšie

Zámky na úrovni 1; dodávateľ nemôže nahradiť

Zadajte požiadavku na úroveň

"Len mlyn Tier 1; Baosteel / TISCO / JISCO / Tsingshan"

�� Účinné

Umožňuje nahradenie mlyna, ale v rámci úrovne 1

Zadajte požiadavku na certifikáciu

"EN 10204 typ 3.1 od Tier 1 Mill; vyžaduje sa digitálny podpis"

�� Účinné

Núti dodávateľa k zdroju z úrovne 1

Zadajte požiadavku PMI

"Pred odoslaním sa vyžaduje 100% PMI; správa XRF s každou cievkou"

�� Účinné

Zisťuje striedanie úrovne 3/4

Zadajte štandard povrchu

"Surface per ASTM A480; no roller marks, scratches >2 mm"

�� Mierne

Subjektívne; vyžaduje kontrolu

Nie je špecifikovaný žiadny mlyn

"304/304L, povrchová úprava 2B"

�� Neefektívne

Dodávateľ môže použiť akúkoľvek úroveň; cena bude riadiť výber

Mill Name vs. "Ekvivalentné" - Prečo je "alebo ekvivalentné" nebezpečné
 

Mnoho nákupných objednávok obsahuje frázu „alebo ekvivalent“ po zadaní názvu mlyna. Napríklad: "Baosteel 304L alebo ekvivalent." Tento jazyk vytvára medzeru: dodávateľ môže navrhnúť akýkoľvek mlyn, ktorý považuje za „ekvivalentný“ - a jeho definícia ekvivalentu sa môže veľmi líšiť od vašej.

Osvedčený postup: vyhnúť sa výrazu „alebo ekvivalentný“ pre mlyny úrovne 1. Ak musíte povoliť alternatívy, explicitne uveďte prijateľné alternatívy: "Baosteel, TISCO alebo JISCO iba - žiadne iné mlyny bez predchádzajúceho písomného súhlasu kupujúceho."

 

Cena vs. kvalita: Ako obchodný prípad pre úroveň 1

 

Mnohé obstarávacie tímy predvolia najnižšiu cenu bez ohľadu na celkové náklady na vlastníctvo. Nasledujúca analýza ukazuje, prečo je materiál úrovne 1 často cenovo-najefektívnejšou voľbou, keď sa zohľadnia všetky náklady.

 

Nákladový prvok

Úroveň 1

Úroveň 2

Úroveň 3

Úroveň 4

Materiálové náklady (základná hodnota)

100 % (referencia)

85-95%

70-85%

50-70%

PMI / vstupná kontrola

0.5-1.0%

1.0-2.0%

2.0-5.0%

5,0 – 10,0 % (často odmietané)

Oprava povrchu (ak je to potrebné)

0 % (zriedkavé)

1-3%

3-8%

8 – 20 % (často odmietnuté)

Overenie certifikátu

0,1 % (digitálne)

0,5 % (manuálna kontrola)

1,0 % (rozsiahle)

2,0 % (môže byť sfalšované)

Náklady na výmenu (ak zlyhá)

0 % (zriedkavé)

2 – 5 % (príležitostne)

10 – 25 % (merateľné riziko)

50-200% (vysoká pravdepodobnosť zlyhania)

Celkové náklady (odhad)

100.6-101.1%

89.5-105.0%

86.0-123.0%

60.0-202.0%

Odporúčanie prispôsobené riziku-

Vždy odporučiť

Iba ne{0}kritické

Len proti-korózii

Neodporúča sa

 

Často kladené otázky (FAQ)

 

Otázka: Je všetka čínska nehrdzavejúca oceľ nízka kvalita?

 

Odpoveď: Nie. Čínska nehrdzavejúca oceľ Tier 1 (Baosteel, TISCO, JISCO, Tsingshan) je ekvivalentná s pôvodom v EÚ/USA/Japonsku vo všetkých merateľných rozmeroch. Čína vyrába jedny z najkvalitnejších nehrdzavejúcich ocelí na svete. Problém s kvalitou vzniká len pri materiáloch úrovne 3 a úrovne 4.

 

Otázka: Môžem použiť materiál úrovne 2, aby som ušetril náklady?

 

Odpoveď: Áno, pre ne-kritické aplikácie: štrukturálne,-korozívne prostredie, dekoratívne (nie-pobrežné) a vnútorné rámy. Nikdy nepoužívajte Tier 2 pre potraviny/farmaceutiku, tlakové nádoby alebo služby kritické pre koróziu-bez dodatočného overenia (PMI, overenie certifikátu, kontrola povrchu).

 

Otázka: Čo je to najlepšie, čo by som mal dať na svoju PO, aby som zabezpečil kvalitu?

 

Odpoveď: Zadajte názov mlyna. „Baosteel 304L“ je jednoznačný. "Nerezová oceľ 304L" nie je. Ak nemôžete zadať názov frézy, požadujte "Len fréza Tier 1" a uveďte 3-4 prijateľné frézy.

 

Otázka: Ako overím, že certifikát mlyna je autentický?

 

Odpoveď: Obráťte sa na kanceláriu predaja alebo kvality závodu a požiadajte ich o overenie čísla certifikátu. Mlyny úrovne 1 to dokážu rýchlo. Ak dodávateľ nemôže poskytnúť digitálne podpísaný certifikát z mlyna, buďte podozrievaví.

 

Otázka: Čo je to „séria 200“ a prečo je to zlé?

 

Odpoveď: Nerezová oceľ série 200 (napr. JIS SUS 201) nahrádza nikel mangánom, aby sa znížili náklady. Má o 30-50 % nižšiu odolnosť proti korózii ako séria 300. Niektorí neetickí dodávatelia predávajú sériu 200 ako „304“ – PMI to zistí, pretože séria 200 má 1 – 3 % Ni oproti . 8 %+ pre 304.

 

Otázka: Potrebujem inšpektora-tretej strany (SGS, BV, TUV)?

 

Odpoveď: Pre materiál úrovne 1: nie je povinný, ale odporúča sa pre veľké objednávky. Pre úroveň 2: odporúčané. Pre úroveň 3: POVINNÉ. Pre úroveň 4: neodporúča sa, pretože by ste nemali kupovať materiál úrovne 4. Inšpekcia tretej strany zistí,-nezhodujúci sa materiál, PRED opustením závodu.

 

Otázka: Môžem navštíviť mlyn pred zadaním veľkej objednávky?

 

Odpoveď: Áno a dôrazne sa odporúča pre objednávky nad 100 000 USD. Tier 1 mlyny vítajú návštevy zákazníkov a majú špecializované tímy exportného predaja. Ak dodávateľ odmietne zverejniť názov závodu alebo odmietne návštevu závodu, je to varovanie.

 

Otázka: Je „Vyrobené v Číne“ červenou vlajkou pre nehrdzavejúcu oceľ?

 

Odpoveď: Nie. „Vyrobené v Číne“ sa vzťahuje na materiál 1. úrovne, ktorý je svetovou-triedou. Červená vlajka nie je krajina pôvodu -, ale chýba názov závodu, certifikácia a PMI v PO. PO, ktorá hovorí „Baosteel 316L, EN 10204 Typ 3.1, 100 % PMI“, je bezpečná bez ohľadu na krajinu pôvodu.

 

Zaslať požiadavku
Poď k nám
A teraz začnite RFQ.
Kontaktujte nás