Ak ste v tomto článku čítali iba jednu tabuľku, prečítajte si túto. Zachytáva rozhodujúce rozdiely medzi nehrdzavejúcou oceľou Duplex 2205 a 316L:
|
Parameter |
Nerezová oceľ 316L |
Duplex 2205 |
Víťaz |
|
Medza klzu (min.) |
170–220 MPa |
450–515 MPa |
2205 (~2,5x silnejší) |
|
Pevnosť v ťahu (min.) |
485 MPa |
655 MPa |
2205 (+35%) |
|
PREN (odolnosť proti prepichnutiu) |
~24–26 |
~34–36 |
2205 (o 10+ bodov vyššie) |
|
Odolnosť voči SCC (var MgCl₂) |
Zlyhá do 2–24 hodín |
500+ h bez zlyhania |
2205 (rozhodujúce) |
|
Kritická bodová teplota (CPT) |
15-20 stupňov |
35-45 stupňov |
2205 (+20–25 stupňov) |
|
Max. prevádzková teplota |
Až do ~815 stupňov |
315 stupňov (σ-fázové riziko vyššie) |
316 l (vysokoteplotná{1}}služba) |
|
Min. Servisná teplota |
Pod -196 stupňov |
-40 stupňov (obmedzenie nárazu) |
316L (kryogénne) |
|
Cena materiálu (na kg) |
4,0 – 5,5 USD (tanier) |
4,8 – 6,8 USD (tanier) |
316L (~20–25% lacnejšie) |
|
Zvárateľnosť |
ľahké; tolerantný |
Mierne; prísny prívod tepla |
316L |
|
Index obrobiteľnosti |
~65 – 80 % z 304 |
~45 – 55 % z 304 |
316L |
|
Dizajnová hrúbka steny |
Základná čiara (hrubšia) |
Je možné ~40% tenšie |
2205 (vyššia pevnosť) |
|
Náklady na životný cyklus (náročné prostredie Cl⁻) |
Vyššie (častá výmena) |
Nižšia (dlhšia životnosť) |
2205 |
Úvod
316L aDuplex 2205sú dve najdiskutovanejšie triedy nehrdzavejúcej ocele v inžinierskom obstarávaní na celom svete. Obidva sú odolné voči korózii-, obidva sú široko špecifikované pre priemyselné použitie a obidva sú dostupné prakticky v každej forme - produktov, rúr, rúrok, dosiek, tvaroviek a prírub. Napriek tomu sú to úplne odlišné materiály s rôznymi silnými stránkami, rôznymi slabinami a veľmi odlišnými ekonomickými profilmi.

Výber nesprávnej triedy je nákladnou chybou, ktorú inžinieri a tímy obstarávania robia častejšie, ako priemysel verejne pripúšťa. Špecifikácia štandardu 316L v prostredí na mori -bohatom na chloridy môže mať za následok zlyhanie korózneho praskania pod napätím (SCC) v priebehu niekoľkých mesiacov. Naopak, špecifikácia Duplex 2205 pre kryogénne aplikácie alebo aplikácie pri vysokých{5}}teplotách predstavuje riziko krehnutia sigma-fázy, ktoré môže byť rovnako katastrofálne.
Táto príručka poskytuje definitívne porovnanie{0}}založené na údajoch vo všetkých dôležitých dimenziách: mechanický výkon, odolnosť proti korózii, náklady na materiál, výrobné náklady, teplotné limity a ekonomika životného cyklu. Cieľom je poskytnúť vám jasnú, citovanú-odpoveď na otázku: 'Ktorú známku mám použiť pre moju konkrétnu aplikáciu -?
Chemické zloženie
Rozdiely vo výkone medzi týmito dvoma druhmi pochádzajú výlučne z ich chemického zloženia. Pochopenie úlohy každého legujúceho prvku je nevyhnutné na prijímanie informovaných rozhodnutí o materiáli.
|
Prvok |
316L (UNS S31603 / EN 1.4404) |
Duplex 2205 (UNS S32205 / EN 1.4462) |
Metalurgická úloha |
|
chróm (Cr) |
16.0–18.0% |
22.0–23.0% |
Primárny pasivačný prvok; zvyšuje PREN priamo |
|
nikel (Ni) |
10.0–14.0% |
4.5–6.5% |
austenitový stabilizátor; kryogénna húževnatosť; Výhoda SCC v austenite |
|
molybdén (Mo) |
2.0–3.0% |
3.0–3.5% |
Odolnosť voči jamkám/štrbinám (PREN: +3.3×Mo); pasivačné spevnenie |
|
dusík (N) |
~0,01 % max |
0.14–0.20% |
Key 2205 diferenciátor: stabilizuje austenit v duplexe; veľké zvýšenie PREN (+16×N) |
|
uhlík (C) |
Menšie alebo rovné 0,030 % |
Menšie alebo rovné 0,030 % |
Nízke C (trieda 'L') zabraňuje senzibilizácii počas zvárania |
|
mangán (Mn) |
Menšie alebo rovné 2,00 % |
Menšie alebo rovné 2,00 % |
Sekundárny austenitový stabilizátor; minimálny vplyv na koróziu |
|
Železo (Fe) |
Zostatok (~65 %) |
Zostatok (~ 68 %) |
Maticový prvok |
|
Mikroštruktúra |
100 % austenit ( ) |
~50% austenit + ~50% ferit ( ) |
Duplexná štruktúra=kľúčová k pevnosti a odolnosti SCC 2205 |
Tabuľka 2: Porovnanie chemického zloženia - 316L vs Duplex 2205 (Zdroje: ASTM A240/A276/A790; EN 10028-7/10216-5; World Material Datasheet; Outokumpu Technical Handbook)
Kľúčový pohľad: Prídavok dusíka (0,14–0,20 %) je najdôležitejšou vlastnosťou zloženia, ktorá odlišuje 2205 od starších duplexných tried. Dusík zvyšuje PREN o 16 × 0,17 ≈ 2,7 bodov, stabilizuje austenit v duplexnej matrici a výrazne zvyšuje pevnosť aj odolnosť proti korózii súčasne - vzácna kombinácia v metalurgii.
Mechanické vlastnosti: pevnosť, tvrdosť a únava
Najvýznamnejšou komerčnou výhodou Duplex 2205 oproti 316L je jeho mechanická pevnosť -, konkrétne medza klzu, ktorá je približne 2,5-krát vyššia. Tento rozdiel má priamy vplyv na hrúbku steny tlakovej nádoby, konštrukčnú hmotnosť a konštrukčnú účinnosť.
|
Nehnuteľnosť |
316L (žíhané, ASTM A240) |
Duplex 2205 (žíhaný, ASTM A240) |
Pomer 2205/316L |
|
0,2 % medza klzu (min.) |
170 MPa (25 ksi) |
450 MPa (65 ksi) |
~2.6× |
|
Typická medza klzu |
220–310 MPa |
515–650 MPa |
~2.3× |
|
Pevnosť v ťahu (min.) |
485 MPa (70 ksi) |
655 MPa (95 ksi) |
~1.35× |
|
Predĺženie (min., 50 mm) |
40% |
25% |
316L tvárnejšia |
|
Tvrdosť podľa Brinella (HBW max.) |
217 HBW |
293 HBW |
2205 ťažšie |
|
Modul pružnosti (20 stupňov) |
193 GPa |
190 GPa |
~Rovnaké |
|
Limit únavy (R=-1, vzduch) |
~210 MPa |
~320 MPa |
2205 (+52%) |
|
Náraz Charpyho (0 stupňov) |
>200 J (typické) |
~150–200 J |
316L o niečo tvrdšia |
|
Náraz Charpyho (-40 stupňov) |
>180 J (typické) |
~80 – 120 J (vyžaduje sa overenie) |
Výhodne 316L |
|
Náraz Charpyho (-100 stupňov) |
dobrý (austenitický) |
Zlý (ferit → krehký) |
Len 316L |
Tabuľka 3: Porovnanie mechanických vlastností - 316L vs Duplex 2205 (izbová teplota) (Zdroje: ASTM A240; ASTM A276; World Material / theworldmaterial.com; Alleima SAF 2205 Datasheet; Outokumpu Stainless)
Vplyv na dizajn: Hrúbka steny a úspora hmotnosti
Pri návrhu tlakovej nádoby a potrubia ASME sa hrúbka steny riadi prípustným napätím, ktoré je priamo odvodené od medze klzu. Pretože 2205 má približne 2,5-krát vyššiu medzu klzu, nádoba navrhnutá v 2205 môže použiť približne o 40 % tenšie steny pre rovnaký tlakový stupeň -, čím sa zníži hmotnosť a objem materiálu.
|
Dizajnový parameter |
316L |
Duplex 2205 |
Praktický dopad |
|
Prípustné napätie ASME (20 stupňov) |
~115 MPa (trieda 1) |
~172 MPa (trieda 1) |
2205 umožňuje vyšší prevádzkový tlak |
|
Hrúbka steny pre potrubie 100 bar DN100 |
Základná čiara (napr. 7,5 mm) |
~4,5 mm (-40 %) |
Ľahšie plavidlo s nižšou hmotnosťou |
|
Úspora hmotnosti v ekvivalentnom dizajne |
Základná línia |
~28-35% ľahší |
Významné pre veľké konštrukcie |
|
Dĺžka zvaru pre rovnakú nádobu |
Základná línia |
Menej zvarov (menej chodov) |
Znižuje výrobné náklady |
Tabuľka 4: Konštrukčná účinnosť - Hrúbka steny a vplyv hmotnosti (Zdroj: ASME BPVC Section VIII; Technická analýza MWalloys 2026)
Odolnosť proti korózii
Pre väčšinu inžinierov, ktorí si vyberajú medzi týmito dvoma triedami, je rozhodujúcim faktorom odolnosť proti korózii. Duplex 2205 prekonáva 316L prakticky vo všetkých režimoch korózie relevantných pre priemyselnú prevádzku - najmä v prostrediach obsahujúcich chlorid-.

PREN - Ekvivalentné číslo odolnosti voči pitingu
PREN je priemyselná-štandardná metrika na porovnávanie odolnosti proti bodovej korózii nehrdzavejúcich ocelí. Vypočítava sa zo zloženia zliatiny pomocou vzorca:
PREN=%Cr + 3.3 × %Mo + 16 × %N Približné pravidlo: PREN > 40='super austenitický/super duplex'; PREN 30–40='štandardný duplex'; PREN 22–30=„štandardný austenitický (316L)“. Každé zvýšenie jednotky PREN približne zdvojnásobuje prah bezpečnej koncentrácie chloridu.
|
stupňa |
Cr% |
Mo% |
N% |
PREN (vypočítané) |
CPT (ASTM G48) |
CCT (ASTM G48) |
|
304L |
18.2 |
0 |
~0.06 |
~18–20 |
0-5 stupňov |
<0°C |
|
316L (štandard) |
17.0 |
2.1 |
~0.04 |
~23–25 |
15-20 stupňov |
0-5 stupňov |
|
316 l (1,4435, vysoký-Ni) |
17.2 |
2.6 |
~0.04 |
~25–27 |
20-25 stupňov |
5-10 stupňov |
|
Duplex 2205 |
22.5 |
3.2 |
0.17 |
~34–36 |
35-45 stupňov |
20-30 stupňov |
|
Super duplex 2507 |
25.0 |
4.0 |
0.27 |
~40–43 |
>60 stupňov |
>40 stupňov |
Tabuľka 5: Hodnoty PREN a kritické teploty jamiek/štrbín podľa stupňa (Zdroje: SL Pipeline Corrosion Guide; Outokumpu Corrosion Handbook; ASTM G48 testovacie údaje; Alleima Material Data Sheets)
Chloridom-indukované korózne praskanie (Cl-SCC) je jediným najškodlivejším mechanizmom zlyhania pre 316L v prevádzke. Vyskytuje sa vtedy, keď sa súčasne zhodujú tri podmienky: citlivý materiál (austenitická nehrdzavejúca oceľ), napätie v ťahu a prostredie obsahujúce chlorid-nad približne 60 stupňov.
Dvojfázová mikroštruktúra 2205 je jej najsilnejšou obranou proti SCC. Feritová fáza fyzicky blokuje šírenie trhlín cez mikroštruktúru - trhliny, ktoré iniciujú v austenitickej fáze, sú zastavené na feritových-rozhraniach austenitu. To vysvetľuje dramatický rozdiel v rezistencii SCC:
|
Skúšobná podmienka |
Výkon 316L |
Výkon Duplex 2205 |
Verdikt |
|
ASTM G36: vriaci 45% MgCl2 (~155 stupňov) |
Porucha SCC: 2–24 hodín |
Žiadne zlyhanie o 500+ hod |
2205 rozhodujúci víťaz |
|
Cl⁻ 1000 ppm, 80 stupňov, pod tlakom |
Riziko SCC: stredne-vysoké |
Nebol pozorovaný žiadny SCC |
2205 |
|
Cl⁻ 10 000 ppm, 100 stupňov, pod stresom |
Očakáva sa zlyhanie SCC |
Hranica; monitorovať |
2205 preferovaný |
|
Cl⁻ 200 ppm,<40°C, low stress |
Bez SCC (bezpečná zóna) |
Žiadne SCC |
316L (adekvátne, nižšie náklady) |
|
Obsah H₂S- (kyslá služba) |
316L citlivý na SSC |
2205 tiež citlivé nad 28 HRC |
Oboje nájdete v NACE MR0175 |
Tabuľka 6: Odolnosť proti praskaniu proti korózii (SCC) - 316L vs 2205 (Zdroje: Technická príručka MWalloys 2026; Testovanie ASTM G36; NACE International; Príručka Outokumpu Stainless)
Štrbinová korózia
Štrbinová korózia sa vyskytuje v tesných medzerách - pod tesneniami, medzi prírubami, v otvoroch pre skrutky -, kde stojatá tekutina vytvára lokálne kyslé mikroprostredie koncentrované -chloridom- ochudobneným o kyslík. Často je závažnejšia ako jamka na otvorenom{5}}povrchu a je primárnym režimom zlyhania rúrok výmenníka tepla.
Verdikt -Duplex 2205 odoláva štrbinovej korózii pri teplotách až o 20–30 stupňov vyšších ako 316L. V prevádzke výmenníka tepla s morskou vodou alebo poloslanou vodou na strane plášťa je 2205 konzistentne preferovaný pred 316L.
Medzikryštalická korózia
ObajaOceľ 316La 2205 používajú nízky obsah uhlíka (menší alebo rovný 0,030 %) ako primárnu stratégiu proti medzikryštalickej korózii (senzibilizácii). Označenie „L“ v 316L sa konkrétne vzťahuje na tento nízky uhlíkový limit, ktorý zabraňuje precipitácii karbidu chrómu na hraniciach zŕn počas tepelných cyklov zvárania.
Verdikt -Rovnaký výkon. Obidva druhy sú navrhnuté tak, aby odolávali medzikryštalickej korózii vo zvarenom stave, bez tepelného spracovania po-zváraní, v bežných prevádzkových prostrediach.
Fyzikálne vlastnosti: hustota, tepelné a magnetické správanie
Rozdiely vo fyzikálnych vlastnostiach medzi 316L a 2205 sú dôležité pre dizajn výmenníka tepla, službu tepelného cyklovania a overenie materiálu in situ (PMI a magnetické testovanie).
|
Fyzické vlastnosti |
316L |
Duplex 2205 |
Inžiniersky význam |
|
Hustota |
8,00 g/cm³ |
7,83 g/cm³ |
2205 ~2% ľahší; relevantné pre veľké stavby |
|
Rozsah topenia |
1375-1400 stupňov |
1385-1440 stupňov |
Podobné; obe vhodné na odlievanie/zlievárenské práce |
|
Tepelná vodivosť (20 stupňov) |
16.3 W/(m·K) |
15.0 W/(m·K) |
Podobné; 316L o niečo lepší prenos tepla |
|
Tepelná expanzia (20-100 stupňov) |
16.0 ×10⁻⁶/K |
13.5 ×10⁻⁶/K |
2205 expanduje menej: výhoda v tepelnej cyklistickej službe |
|
Špecifické teplo (20 stupňov) |
500 J/(kg·K) |
470 J/(kg·K) |
Podobné; malý vplyv na tepelný dizajn |
|
Modul pružnosti (20 stupňov) |
193 GPa |
190 GPa |
Takmer{0}}rovnaké; rovnaká konštrukčná tuhosť |
|
Elektrický odpor (20 stupňov) |
0.74 μΩ·m |
0.85 μΩ·m |
Malý rozdiel; vo väčšine aplikácií zanedbateľné |
|
Magnetické správanie |
Ne-magnetické (austenitické) |
Magnetická (prítomná feritová fáza) |
Dôležité: 2205 bude reagovať na magnety - užitočné na overenie PMI |
Tabuľka 7: Porovnanie fyzikálnych vlastností - 316L vs Duplex 2205 (Zdroje: World Material / theworldmaterial.com; Technická príručka Outokumpu; Technický list Alleima SAF 2205; ASTM A240)
Praktický tip - Magnetické testovanie: Pretože Duplex 2205 obsahuje ~50 % feritu, vykazuje merateľnú magnetickú permeabilitu. Jednoduchý test permanentným magnetom v teréne môže pomôcť rozlíšiť 2205 od 316L (ktorý v žíhanom stave v podstate nie je -magnetický). PMI (röntgenová fluorescencia) by sa však mala vždy používať na definitívne overenie stupňa bezpečnosti v aplikáciách-kritických pre bezpečnosť.
Teplotné limity: Kde každý stupeň vyniká a kde zlyháva
Rozsah teplôt je jedným z najbežnejších kritérií výberu -, pričom 316L má jasné výhody pri oboch teplotných extrémoch (veľmi chladno a veľmi teplo). Toto je zásadné obmedzenie duplexnej mikroštruktúry.
|
Teplotná zóna |
316L |
Duplex 2205 |
Odporúčaný stupeň |
|
Pod -196 stupňov (kryogénne) |
vynikajúce; plne austenitické |
Neodporúča sa |
316L (alebo vyšší-stupeň Ni) |
|
-196 stupňov až -100 stupňov |
Dobrý; štandardný kryogénny stupeň |
Neodporúča sa |
316L |
|
-100 stupňov až -40 stupňov |
Dobre |
Okrajové; vyžaduje sa nárazová skúška |
Výhodne 316L |
|
-40 stupňov až 0 stupňov |
Dobre |
Prijateľné s overením vplyvu |
Buď (316 l bezpečnejšie) |
|
0 stupňov až 100 stupňov |
Dobre |
Dobrý; Výhoda SCC v Cl⁻ |
2205 (ak je prítomný chlorid) |
|
100 stupňov až 250 stupňov |
Dobre |
Dobrý; výhoda vyššej pevnosti |
2205 (pevnosť + korózia) |
|
250 stupňov až 315 stupňov |
Dobre |
Prijateľné; blížiacemu sa limitu |
316L (bezpečnejší horný okraj) |
|
315 stupňov až 540 stupňov |
Dobre |
σ-riziko fázového skrehnutia |
Len 316L |
|
540 stupňov až 815 stupňov |
Dobré (odolné voči oxidácii) |
Zakázané |
Len 316L |
|
Nad 815 stupňov |
Neodporúča sa |
Neodporúča sa |
Zliatina 800H / Inconel 600/601 |
Tabuľka 8: Limity prevádzkových teplôt - 316L vs Duplex 2205 (Zdroje: MWalloys 2026; ASME BPVC sekcia VIII; Údaje o teplotnej odolnosti Outokumpu; Technické údaje Alleima SAF 2205)
Sigma-fázová krehkosť
Najdôležitejším obmedzením Duplex 2205 je sigma-fáza (σ-fáza) krehnutie, ku ktorému dochádza, keď je materiál dlhodobo vystavený teplotám v rozsahu 300 stupňov – 1000 stupňov. Sigma-fáza je tvrdá, krehká intermetalická zlúčenina, ktorá sa zráža na hraniciach feritovej-austenitickej fázy, čo spôsobuje dramatickú stratu rázovej húževnatosti.
Nebezpečná zóna teploty pre σ-fázu: 475 stupňov – 650 stupňov (najrýchlejšie zrážky)
Pri týchto teplotách môže Charpyho nárazová energia klesnúť zo 150 J na<20 J in less than 1 hour
Sigma fáza sa môže rozpustiť rozpúšťacím žíhaním pri 1020 stupňoch – 1100 stupňoch s následným ochladením vodou
Pre zváranie: interpass teplota musí byť udržiavaná pod 150 stupňov, aby sa predišlo zrážaniu sigma v zóne ovplyvnenej teplom-
Kritické varovanie -Nikdy nešpecifikujte Duplex 2205 pre trvalú prevádzku nad 315 stupňov alebo pre občasné výkyvy teploty nad 475 stupňov. Fáza Sigma-skrehnutia v roku 2205 je náhla a katastrofálna, bez viditeľného varovania pred zlomeninou.
Výroba: zváranie, obrábanie a tvárnenie
Výrobné náklady sú často prehliadané pri porovnávaní cien materiálov, ale pre zložité zostavy s rozsiahlym zváraním a obrábaním môžu predstavovať 50–70 % celkových nákladov na komponenty. V obtiažnosti výroby má 316L stálu výhodu.

Zváranie
|
Parametre zvárania |
316L |
Duplex 2205 |
Poznámky |
|
Celková zvárateľnosť |
vynikajúce; zhovievavý |
Dobre so starostlivosťou |
316L toleruje širšie procesné okná |
|
Odporúčaný prídavný kov |
ER316L / E316L-16 |
ER2209 / E2209 |
2205 MUSÍ použiť plnivo 2209; nikdy nepoužívajte 316L plnič pre 2205 |
|
Rozsah tepelného príkonu |
Flexibilné |
Kontrolované: 0,5–1,5 kJ/mm (GTAW) |
2205 je potrebná prísna kontrola pre správne vyváženie fáz |
|
Interpass teplota |
<300°C acceptable |
<150°C mandatory |
Kritické pre 2205: zabraňuje σ-fáze v HAZ |
|
Požiadavka na predhriatie |
Bežne sa nevyžaduje |
Nevyžaduje sa (<6mm); optional >6 mm |
Obe podobné pre štandardné hrúbky |
|
Po-tepelnom spracovaní po zváraní |
Zriedkavo požadované |
Roztokové žíhanie pre kritický servis |
316L jednoduchšie na opravy v teréne |
|
Root pass plyn (spätné čistenie) |
N2 alebo Ar prijateľné |
Preferuje sa Ar + 2–5 % N₂ |
Spätné{0}}prečistenie dusíka zachováva obsah N v koreňovom adresári 2205 |
|
Kvalifikácia zvárač |
Štandardné |
Kvalifikácia špeciálneho postupu (ASME IX) |
2205 vyžaduje kvalifikovaný postup a zvárača |
Tabuľka 9: Porovnanie zvárania - 316L vs Duplex 2205 (Zdroje: Technická príručka MWalloys 2026; Príručka pre zváranie nehrdzavejúcej ocele Lincoln Electric; ASME sekcia IX; AWS D1.6)
Obrábanie a tvárnenie za studena
|
Prevádzka výroby |
316L |
Duplex 2205 |
Implikácia nákladov |
|
Index obrobiteľnosti (v porovnaní s . 304=100 %) |
65–80% |
45–55% |
2205 opracovanie ~25–40% drahšie |
|
Rezná sila vs. 316L |
Základná čiara (1,0×) |
1,25–1,40× vyššie |
Ťažšie vybavenie; rýchlejšie opotrebovanie nástroja |
|
Životnosť nástroja vs. 316L |
Základná línia |
55–70 % z 316L |
Častejšie výmeny nástrojov |
|
Rýchlosť vytvrdzovania |
Stredný (austenit) |
Nižšie (ferit sa stabilizuje) |
2205 je o niečo predvídateľnejšie v pracovnom-tvrdnutí |
|
Minimálny polomer ohybu (tvarovanie za studena) |
1,5–2× hrúbka |
3–4× hrúbka |
316L tvarovateľnejšia |
|
Odpruženie v ohybe |
Mierne |
Vyššie (vyššie YS) |
2205 potrebuje väčší prídavok na prehyb |
|
Vhodnosť hlbokého ťahania |
Dobre |
Spravodlivé |
316L preferovaný pre zložité tvarované diely |
Tabuľka 10: Porovnanie obrábania a tvárnenia - 316L vs Duplex 2205 (zdroj: MWalloys 2026; Outokumpu Fabrication Guide; Sandvik Machining Stainless Steels)
Analýza celkových nákladov: cena materiálu vs. hodnota životného cyklu
Otázka, ktorá trieda je lacnejšia? má dve odpovede: nesprávnu (pozrite sa len na cenu za kg) a správnu (vypočítajte celkové náklady na vlastníctvo počas projektovanej životnosti). Obe odpovede sú dôležité v závislosti od aplikácie.
Porovnanie cien surovín (referenčný trh 2025 – 2026)
|
Formulár produktu |
Cena 316 l (USD/kg) |
Duplex 2205 Cena (USD/kg) |
2205 Premium |
|
Doska / list |
4,0 – 5,5 USD |
4,8 – 6,8 USD |
~20-25% prémia |
|
Bezšvíkové rúry a rúrky |
5,5 – 8,0 USD |
6,5 – 9,5 USD |
~15-20% prémia |
|
Bar / Rod |
4,5 – 6,0 USD |
5,2 – 7,5 USD |
~15-25% prémia |
|
Kované armatúry |
6,0 – 10,0 USD |
7,5 – 12,0 USD |
~20-25% prémia |
|
Príruby |
5,5 – 9,0 USD |
6,5 – 11,0 USD |
~18-22% prémia |
|
Zvárané potrubie |
3,5 – 5,0 USD |
4,2 – 6,2 USD |
~20-25% prémia |
Tabuľka 11: Orientačné porovnanie cien materiálu - 316L vs Duplex 2205 (2025 – 2026) (Zdroje: trhové údaje MWalloys 2026; JN Alloy Market Intelligence; Kongfang Metal; všeobecné trhové referenčné - skutočné ceny sa líšia podľa mlyna, špecifikácie a objemu)
Poznámka k cenovému ovládaču: Oba druhy používajú nikel a molybdén ako kľúčové legujúce prvky, čo znamená, že ich ceny sledujú ceny LME niklu a oxidu molybdénu. Duplex 2205 používa menej niklu (~ 5 % oproti ~ 11 %), ale viac molybdénu (~ 3,2 % oproti ~ 2,5 %), výsledkom čoho je skôr mierna čistá prémia než veľký rozdiel v nákladoch. 20–25 % prémia za materiál je často kompenzovaná alebo eliminovaná úsporou konštrukčnej hmotnosti a predĺženou životnosťou.
Total Cost of Ownership: The Case for Lifecycle Economics
Pre aplikácie v drsnom prostredí je cena suroviny najmenej dôležitým nákladovým faktorom. Nasledujúci výpočet-založený na prípade ilustruje skutočné ekonomické porovnanie:
|
Nákladový faktor |
316 l (základná línia) |
Duplex 2205 |
Rozdiel |
|
Nákup materiálu (komponent nádoby 100 kg) |
500 USD (@ 5 USD/kg) |
650 USD (@ 6,5 USD/kg) |
+ 150 USD (+30 %) |
|
Návrhová hrúbka steny |
Základný stav (100 %) |
60% 316L steny |
-40% hmotnosti materiálu |
|
Čistá cena materiálu (rovnaký tlak) |
500 USD |
390 USD (65 kg @ 6 USD/kg) |
-110 USD (-22 %) |
|
Výroba (obrábanie + zváranie) |
800 USD |
1 050 USD (+30 % za rok 2205) |
+ 250 USD |
|
Celkové náklady na inštaláciu (prvý nákup) |
1 300 USD |
1 440 USD |
+ 140 USD (+11 %) |
|
Životnosť (pobrežné prostredie Cl⁻) |
18–24 mesiacov (zlyhanie SCC) |
8-12 rokov |
+6 – 10 rokov |
|
Frekvencia výmeny (10-ročné obdobie) |
5-6 náhrad |
0–1 výmena |
- 4 až 5 náhrad |
|
Celkové náklady za 10 rokov |
6 500 – 7 800 USD |
1 440 – 2 880 USD |
-Úspora 4 000 – 5 000 USD |
Tabuľka 12: Celkové náklady na vlastníctvo za 10{2}}rokov – Príklad: Komponent čerpadla pobrežných chemických závodov (Zdroj: Analýza prípadov MWalloys 2026; modelovanie nákladov životného cyklu odvetvia; analýza technického tímu JN Alloy)
Ekonomický verdikt -V benígnom prostredí s nízkym{0}}chloridom vyhráva 316 l na celkových nákladoch. V prostrediach s-bohatým na chloridy alebo prostrediach s rizikom SCC{4}}, 2205 zvyčajne prináša 3 – 5-krát nižšie náklady na životný cyklus napriek vyššej počiatočnej cene. Bod zlomu-je približne 18 mesiacov prevádzky, keď existuje riziko SCC.
Sprievodca rozhodovaním o výbere materiálu: Kedy zvoliť jednotlivé stupne
Nasledujúca matica je navrhnutá na priame použitie inžiniermi a špecialistami na obstarávanie. Poskytuje jasné pokyny pre konkrétne prostredie{1}} na výber medzi 316L a Duplex 2205.
|
Podmienka aplikácie |
Odporúčaný stupeň |
Odôvodnenie |
|
Seawater service (Cl⁻ >10,000 ppm, >25 stupňov) |
Duplex 2205 |
Vyžaduje sa PREN ~35; 316L podľa špecifikácie- |
|
Potrubie vyrobené na mori |
Duplex 2205 |
riziko SCC + štrukturálna účinnosť; Súlad s NACE |
|
Vysokotlakové{0}}potrubie odsoľovania (SWRO/MED). |
Duplex 2205 |
Chlorid + tlak + cyklovanie; 2205 osvedčený štandard |
|
Chemical process (Cl⁻ >500 ppm, >60 stupňov, pod stresom) |
Duplex 2205 |
Prah SCC prekročený pri 316L |
|
Buničina a papier (bieliace chemikálie za horúca, Cl⁻) |
Duplex 2205 |
Klasické prostredie SCC pre 316L; 2205 štandardná špecifikácia |
|
Výmenníky tepla na brakickú vodu (Cl⁻ 1 000 – 5 000 ppm) |
Duplex 2205 |
marža CPT; riziko štrbiny pod rúrkami |
|
Konštrukčné aplikácie (mosty, námorné stavby) |
Duplex 2205 |
Vysoká pevnosť + korózia; zníženie hmotnosti odôvodňuje náklady |
|
Spracovanie potravín/nápojov (bez významného Cl⁻) |
316L |
Povrchová úprava; hygiena; nákladovo-efektívne |
|
Farmaceutické čistená voda / WFI systémy |
316L (trieda EP) |
Ra Požiadavka menšia alebo rovná 0,25 μm; 2205 nevhodné |
|
Kryogénna služba (<-40°C) |
316L |
Feritová fáza 2205: krehká pod -40 stupňov |
|
High-temperature service (>315 stupňov) |
316L |
2205 σ-fázové skrehnutie nad 315 stupňov |
|
Servis so zriedenou kyselinou (H₂SO4, HNO3, bez Cl⁻) |
316L |
Oboje prijateľné; 316L lacnejšie, primeraná odolnosť proti korózii |
|
Mierne vnútorné / architektonické prostredie |
316L |
316L primeraný; 2205 poistné zbytočné |
|
Nízka{0}}injekcia Cl⁻ vody (ropné pole,<50°C) |
Buď stupeň |
Konzultovať analýzu chloridov + teploty |
Tabuľka 14: Aplikácia-Príručka pre výber konkrétneho materiálu - 316L vs Duplex 2205 (zostavil technický tím JN Alloy; Zdroje: MWalloys 2026; Outokumpu; Alleima; ASME B31.3; NACE RP0198)
Platné normy a formuláre produktov
|
Štandardné |
Rozsah |
Platí pre 316L |
Platí pre rok 2205 |
|
ASTM A240 |
Doska, plech, pás pre tlakové nádoby |
S31603 |
S32205 (tiež S31803) |
|
ASTM A276 / A479 |
Bar a tvary |
S31603 |
S32205 |
|
ASTM A312 |
Bezšvíkové a zvárané austenitické potrubie |
S31603 |
Neaplikovateľné (použite A790) |
|
ASTM A790 |
Bezšvíkové a zvárané duplexné potrubie |
Neuplatňuje sa |
S32205 |
|
ASTM A789 |
Bezšvíková a zváraná duplexná trubica |
Neuplatňuje sa |
S32205 |
|
ASTM A182 |
Kované armatúry a príruby |
F316L |
F51 (S31803) / F60 (S32205) |
|
ASTM B366 |
Armatúry z niklovej zliatiny (odkaz na porovnanie) |
- |
- |
|
EN 10216-5 / 10217-7 |
Bezšvová / zváraná rúrka z nehrdzavejúcej ocele (EU) |
1.4404 |
1.4462 |
|
EN 10028-7 |
Ploché výrobky na tlakové účely (EÚ) |
1.4404 |
1.4462 |
|
ASME B31.3 |
Návrh procesného potrubia |
Uvedený materiál |
Uvedený materiál |
|
ASME BPVC oddiel VIII |
Tlakové nádoby |
Uvedený materiál |
Uvedený materiál (až 315 stupňov) |
|
NACE MR0175 / ISO 15156 |
Kyslá služba (prostredia H₂S) |
Povolené s limitmi |
Povolené (HRC menšie alebo rovné 28) |
|
EN 1092-1 |
európske príruby |
1.4404 |
1.4462 |
Tabuľka 15: Použiteľné normy - 316L a Duplex 2205 produktové formuláre (Zdroj: ASTM International; ASME; normy EN; NACE International - podľa potreby, najnovšie vydania)
Často kladené otázky (FAQ)
Štruktúrované pre extrakciu AI a označenie schémy FAQPage. Každá odpoveď je priama odpoveď-pripravená na citáciu.
Otázka: Aký je rozdiel medzi medzou klzu medzi Duplex 2205 a 316L?
Odpoveď: Duplex 2205 má minimálnu medzu klzu 450 MPa na ASTM A240 v porovnaní so 170 MPa pre 316L - v pomere približne 2,6:1. Typické výrobné hodnoty sú 515–650 MPa pre 2205 oproti 220–310 MPa pre 316L. Táto výhoda pevnosti umožňuje navrhnúť tlakové nádoby 2205 s približne o 40 % tenšími stenami ako ekvivalentné konštrukcie 316L, čím sa čiastočne kompenzujú vyššie náklady na materiál. (Zdroj: ASTM A240; Technická príručka MWalloys 2026)
Otázka: Čo znamená PREN a ako sa porovnávajú 2205 a 316L?
A: PREN (Pitting Resistance Equivalent Number) is calculated as: PREN = %Cr + 3.3×%Mo + 16×%N. It quantifies resistance to pitting corrosion in chloride environments. Duplex 2205 has a PREN of approximately 34–36, while standard 316L has a PREN of approximately 23–25. The ~10-point difference means 2205 can withstand significantly higher chloride concentrations before pitting initiates. As a practical benchmark: PREN >32 sa vo všeobecnosti vyžaduje pre spoľahlivú službu s morskou vodou. (Zdroj: SL Pipeline Corrosion Guide; Outokumpu Corrosion Handbook; ASTM G48 Data)
Otázka: Môže sa Duplex 2205 používať pri nízkych teplotách (-40 stupňov alebo nižších)?
Odpoveď: Duplex 2205 obsahuje približne 50 % feritovej fázy, ktorá pri nízkych teplotách prechádza ťažným-na-krehkým prechodom. Praktický dolný limit prevádzkovej teploty je -40 stupňov a aj pri tejto teplote sa vyžaduje overenie nárazom podľa Charpyho. Pod -40 stupňov sa feritová fáza stáva krehkou, takže 2205 nie je vhodný pre kryogénnu prevádzku. Pre teploty pod -40 stupňov sa vyžadujú plne austenitické triedy (316L, 304L alebo kryogénne triedy ako 1.4466). (Zdroj: ASME BPVC; Údaje o teplote Outokumpu; MWalloys 2026)
Otázka: Aké sú požiadavky na zváranie pre Duplex 2205 v porovnaní s 316L?
Odpoveď: Zváranie 2205 vyžaduje podstatne viac kontrolovaných podmienok ako 316L. Kľúčové požiadavky zahŕňajú: (1) prídavný kov musí byť ER2209 (overlegovaný na udržanie fázovej rovnováhy vo zvare); (2) tepelný príkon musí byť kontrolovaný v rozmedzí 0,5–1,5 kJ/mm pre GTAW; (3) interpass teplota musí byť udržiavaná pod 150 stupňov (vs.<300°C for 316L); (4) back-purge gas should contain 2–5% nitrogen to prevent nitrogen loss in the root pass; (5) qualified welding procedures per ASME Section IX are required. 316L is much more forgiving and suitable for field welding by standard-qualified welders. (Source: MWalloys 2026; Lincoln Electric; ASME Section IX)
Otázka: Je Duplex 2205 vždy drahší ako 316L?
Odpoveď: V prepočte na-kilogram je Duplex 2205 približne o 20 – 25 % drahší ako 316L pre väčšinu foriem produktov (trh 2025 – 2026). Pri výpočte skutočných nákladov na komponenty pre tlakové-dizajny však vyššia medza klzu modelu 2205 umožňuje zníženie hrúbky steny o ~40 %, čím sa znižuje celková hmotnosť potrebného materiálu. Vďaka tomu môžu byť skutočné náklady na vyrobené komponenty 2205 porovnateľné alebo dokonca nižšie ako 316L v niektorých dizajnoch. Okrem toho v prostrediach bohatých na chlorid{15}} má výrazne dlhšia životnosť 2205 (často 5–8x dlhšia ako 316L pred zlyhaním korózie) za následok 3–5x nižšie celkové náklady na životný cyklus. (Zdroj: MWalloys 2026; analýza technického tímu JN Alloy)
Otázka: Prečo nemožno Duplex 2205 používať pri teplotách nad 315 stupňov?
Odpoveď: Nad približne 300 stupňami sa feritová fáza v Duplex 2205 začína premieňať na sigma-fázu (σ-fáza), tvrdú a krehkú intermetalickú zlúčeninu. Pri teplotách 475 až 650 stupňov je zrážanie sigma-fázy rýchle a prudké, čo spôsobuje, že energia nárazu Charpyho klesne z ~150 J na<20 J in hours. This embrittlement is catastrophic and can cause in-service fracture without visible deformation. ASME BPVC limits 2205 to a maximum design temperature of 315°C (600°F). For higher temperatures, austenitic grades like 316L, 310S, or nickel alloys must be used. (Source: ASME BPVC Section VIII; MWalloys 2026; Outokumpu Technical Data)
Otázka: Ktorá trieda je lepšia pre aplikácie s morskou vodou?
Odpoveď: Duplex 2205 je podstatne lepší pre služby s morskou vodou. Morská voda obsahuje približne 19 000 – 35 000 ppm chloridov a prevádzkové teploty v zariadeniach môžu prekročiť 30 – 40 stupňov . 316L PREN ~24 je pod minimálnou hranicou ~32 pre spoľahlivú odolnosť voči morskej vode, vďaka čomu je náchylné na jamkovú koróziu, štrbinovú koróziu a SCC v prevádzke s morskou vodou. Duplex 2205 s PREN ~35 pohodlne spĺňa prah morskej vody. Pre vysoko slanú alebo horúcu morskú vodu nad 40 stupňov je potrebné zvážiť Super Duplex 2507 (PREN ~42). (Zdroj: Outokumpu Corrosion Handbook; Alleima SAF 2205; MWalloys 2026)
Otázka: Aké formy produktov 316L a 2205 sú dostupné od JN Alloy?
Odpoveď: JN Alloy dodáva 316L aj Duplex 2205 v nasledujúcich formách produktov: bezšvíkové rúry a rúry (ASTM A312/A790); zvárané potrubie a rúrka (ASTM A312/A789); kované potrubné tvarovky vrátane kolien, T-kusov, redukcií a uzáverov (ASME B16.11; MSS SP-79; ASTM A182 F316L/F51/F60); príruby (ASME B16.5; EN 1092-1); doska a list (ASTM A240); a tyče (ASTM A276/A479). Všetky materiály sa dodávajú s úplnými správami o skúške materiálu (MTR/CMTR), dostupným overením PMI a kontrolou treťou stranou na požiadanie. Pre technické otázky: jnalloy.com / jnalloys.com.
Ktorý stupeň by ste si mali vybrať?
Po komplexnej analýze zloženia, mechanických vlastností, odolnosti proti korózii, teplotných limitov, výrobného správania a ekonomiky životného cyklu sú konečné usmernenia nasledovné:
Vyberte Duplex 2205, keď:
Operating in chloride environments >500 ppm with temperatures >60 stupňov
Ide o morskú vodu, brakickú vodu alebo morskú atmosférickú službu
Existuje riziko praskania v dôsledku korózie (vysoké napätie v ťahu + chlorid + teplo)
Vysokotlaková{0} prevádzka umožňuje dizajnu využívať vynikajúcu medzu klzu 2205
Hlavným cieľom je dlhá životnosť a nízke nároky na údržbu
Zníženie hmotnosti je štrukturálnou alebo ekonomickou prioritou (offshore, mosty)
Teplotný rozsah je -40 stupňov až 315 stupňov
Vyberte si 316L, keď:
Prevádzková teplota je pod -40 stupňov (kryogénne) alebo nad 315 stupňov (vysoká teplota)
Povrchová úprava Vyžaduje sa menšia alebo rovná Ra 0,25 μm (farmaceutické, potravinárske, WFI systémy)
V poľných podmienkach bez prísnej tepelnej kontroly je potrebné komplexné zváranie
Hladiny chloridov sú nízke (<200 ppm) and temperatures are moderate (<40°C)
Aplikácia je benígna vnútorná/architektonická bez rizika korózie
Rozpočet je napätý a životné prostredie neospravedlňuje prémiu 2205
Vyžaduje sa kontrola biofilmu a elektrolytické leštenie (farmaceutický/biotechnologický)
