ERW VS SMLS Pipe: Výrobný proces a aplikácie

Jun 03, 2026

Zanechajte správu

Rúrka ERW (Electric Resistance Welded) sa vyrába za studena-formovaním plochého oceľového pásu do valcového tvaru a zvarením okrajov dohromady pomocou elektrického odporu. Rúrka SMLS (bezšvíková) sa vyrába prepichnutím plného predvalku a jeho ťahaním alebo valcovaním do dutej rúry bez akéhokoľvek zvaru.

 

Rúrka ERW je nákladovo-efektívnejšia a je dostupná vo väčších priemeroch s užším riadením hrúbky steny, vďaka čomu je ideálna pre štrukturálne, vodné a nízko{1}}až{2}}aplikácie so stredným tlakom. Rúrka SMLS nemá žiadny zvarový spoj, má vyšší tlak a vynikajúcu odolnosť proti korózii v oblasti spoja, vďaka čomu je povinnou voľbou pre vysoko-tlakové, vysoko{5}}teplotné a kritické servisné aplikácie.

 

ERW VS SMLS Pipe

 

Oceľové potrubieje jednou z najzákladnejších zložiek moderného priemyslu. Prepravuje vodu, ropu, plyn, chemikálie a paru cez tisíce kilometrov potrubí a technologických systémov. Na trhu dominujú dve výrobné metódy: elektrické odporové zváranie (ERW) a bezšvíkové (SMLS). Výber nesprávneho typu môže mať za následok predčasné zlyhanie, bezpečnostné incidenty alebo zbytočné výdavky. Tento článok poskytuje dôkladné porovnanie-založené na údajoch, ktoré pomôže inžinierom, manažérom obstarávania a vlastníkom projektov urobiť správnu voľbu.

 

Ako sa vyrába potrubie ERW

 

Výrobný proces ERW

 

Rúrka ERW začína ako plochý oceľový pás (skelp alebo zvitok), ktorý sa odvíja, vyrovnáva a privádza do tvarovacej stolice. Pás sa postupne tvaruje do okrúhleho valca prostredníctvom série valcových stojanov. Okraje vytvarovaného pásu sa potom zahrejú na kovaciu{2}}teplotu zvárania (približne 1300-1400 °C) elektrickým odporom (kontakt s medenými elektródami) alebo vysoko{5}}frekvenčnou indukciou a zlisujú sa pod vysokým tlakom, aby sa vytvoril zvar v tuhom stave.

 

Kroky procesu ERW (v poradí):(1) Steel coil uncoiling and leveling >> (2) Strip edge trimming and cleaning >> (3) Roll forming: V-shape to U-shape to O-shape (round) >> (4) Edge heating by high-frequency induction (HF-ERW) or low-frequency contact (LF-ERW) >>(5) Kovanie tlakového zvaru:

edges squeezed together at 1300-1400 deg C >> (6) Internal and external weld bead removal (scarfing/trimming) >> (7) Sizing and straightening >> (8) Non-destructive testing (UT/RT of weld seam) >>(9) Rezanie na dĺžku a kontrola

 

Typy potrubia ERW

 

Typ ERW

Skratka

Frekvencia

Typický rozsah veľkostí

Kľúčová charakteristika

Vysoko{0}}frekvenčný ERW

HF-ERW

200-500 kHz

NPS 1/2 až NPS 24

Najbežnejšie dnes; úzka zóna ovplyvnená teplom-(HAZ)

Nízka-frekvencia ERW

LF-ERW

50-60 Hz

NPS 1/2 až NPS 12

Staršia metóda; širší HAZ, z veľkej časti nahradený HF-ERW

Pozdĺžna píla (ponorený oblúk)

LSAW

N/A (oblúkové zváranie)

NPS 16 až NPS 60+

Nie je to striktne ERW, ale používa podobný prístup-plocha-k-potrubiu; jednoduchý pozdĺžny šev

Špirálová PÍLA

SSAW / HSAW

N/A (oblúkové zváranie)

NPS 16 až NPS 100+

Špirálový šev; odlišná geometria zvaru, ale rovnaký pôvod plochého{0}}plechu

Elektricky bleskovo zvárané

EFW

N/A (bleskové zváranie)

NPS 6 až NPS 48

Predchodca ERW; do značnej miery zastarané; obmedzené na špecifické kódy

 

Kľúčové výhody potrubia ERW

 

Cenovo-efektívne: Rúry ERW sú o 15 – 35 % lacnejšie ako bezšvíkové rúry rovnakej veľkosti a triedy vďaka jednoduchšej výrobe a vyššej rýchlosti výroby.

 

Tesná tolerancia hrúbky steny: Pásy valcované za studena- poskytujú konzistentnejšiu hrúbku steny ako bezšvíkové dosky-valcované za tepla{2}}.

 

Hladká povrchová úprava: Vonkajší povrch rúry ERW je zvyčajne hladší ako bezšvíkový, čo je výhodné na lakovanie a nátery.

 

Dostupné väčšie priemery: ERW dokáže vyrobiť NPS 24 (603 mm OD) zo zvitku, zatiaľ čo bezšvíkové nad NPS 16 je obmedzené na menej závodov na celom svete.

 

Rýchlejšie dodanie: Mlyny ERW majú vyššie výrobné rýchlosti (až 100 m/min), čo umožňuje kratšie dodacie lehoty.

 

Kľúčové obmedzenia ERW Pipe

 

Zvarový šev:Zvarový šev je inherentnou slabinou potrubia ERW. Hoci moderné HF-ERW vytvára vysokokvalitné zvary, šev zostáva potenciálnym miestom pre: (1) chyby zvaru (nedostatok tavenia, pórovitosť, inklúzie); (2) preferenčná korózia vo zvarovom šve; (3) nižšia únavová pevnosť v oblasti zvaru; (4) koncentrácia napätia pri cyklickom zaťažení.

 

Zraniteľnosť zvarového švu: HAZ má inú mikroštruktúru a korózne vlastnosti ako základný kov.

 

Obmedzenia tlaku: ERW je všeobecne obmedzené na tlakovú prevádzku triedy 300-600; nie je vhodný pre extrémny tlak.

 

Teplotné obmedzenia: Zvarový šev môže degradovať pri zvýšených teplotách v dôsledku rastu zŕn HAZ.

 

Obmedzenia kódov: Niektoré kódy zakazujú ERW pre určité kritické služby (napr. služba API 5L PSL-2/PSL-3 môže vyžadovať bezproblémovú prevádzku).

 

Ako sa vyrába SMLS Pipe

 

Bezproblémový výrobný proces

 

Bezšvíková rúra je vyrobená z masívneho okrúhleho oceľového predvalku. Predvalok sa zahrieva na približne 1200-1280 °C v rotačnej peci, potom sa prerazí tŕňom, aby sa vytvoril dutý plášť. Táto škrupina sa predĺži a zmenšuje hrúbku steny sériou valcovacích operácií (mannesmannova hmoždinka, tŕňová stolica alebo tlačná stolica). Výsledná rúrka sa potom znovu zahreje, zredukuje na konečné rozmery na kalibrovacom mlyne alebo mlyne na redukciu ťahom a ochladí.

 

Kroky procesu SMLS (v poradí):(1) Solid round billet inspection and heating (1200-1280 deg C) >> (2) Piercing: billet pierced by rotating rolls + fixed mandrel to form hollow shell >> (3) Elongation: hollow shell elongated and wall reduced (plug mill or mandrel mill) >> (4) Reheating (for further reduction) >> (5) Sizing / stretch-reducing to final OD and wall thickness >> (6) Cooling on cooling bed >> (7) Heat treatment (normalizing, annealing, or quench + temper as required) >> (8) Straightening, cutting, and inspection >> (9) Non-destructive testing (UT body + ends) >>(10) Hydrostatické skúšanie a záverečná kontrola

 

Bezšvové výrobné metódy

 

Metóda

Tiež známy ako

Typický rozsah veľkostí

Kľúčová vlastnosť

Mannesmann Plug Mill

Valcovanie zátkového mlyna

NPS 4 až NPS 16, stena 4-60mm

Tradičná metóda; veľký rozsah hrúbky steny

Tŕňový mlyn

Kontinuálna tŕňová fréza

NPS 1 až NPS 7-5/8, stena 3-25mm

Vysoká rýchlosť (až 1,2 m / s); spoločné pre OCTG

Pilger Mill

Studená púť

NPS 1/2 až NPS 10, stena 1-40mm

Práca za studena; vynikajúci povrch a tolerancie

Extrúzia

Vytláčanie za tepla

NPS 2 až NPS 12, stena 2-50mm

Používa sa na zliatiny niklu a špeciálne kovy

Assel / tri-kotúče

Prepichnutie troma-valčekmi + valcovanie

NPS 2 až NPS 8, stena 5-60mm

Špecialista na ťažké steny; zlepšená sústrednosť

Nakreslený cez tŕň (DOM)

Studená kresba

NPS 1/2 až NPS 6, stena 1-12mm

Presné tolerancie; používané pre hydraulické/mechanické

 

Kľúčové výhody SMLS Pipe

 

Žiadny zvarový šev: Odstraňuje všetky defekty- súvisiace so zvarom, HAZ a preferenčnú koróziu na zvare.

 

Vyšší tlak: Rovnomerná hrúbka steny a absencia švu umožňujú vyššie pracovné tlaky.

 

Vynikajúci-výkon pri vysokých teplotách: Žiadny rast zŕn HAZ alebo degradácia zvaru pri zvýšených teplotách.

 

Lepšia odolnosť proti únave: Žiadna koncentrácia napätia vo šve; rovnomerné vlastnosti materiálu po obvode.

 

Akceptácia kódu: Akceptované pre všetky triedy služieb vrátane najkritickejších (jadrový, petrochemický, kyslý plyn).

 

Kľúčové obmedzenia SMLS Pipe

 

Vyššie náklady: o 15-40% drahšie ako ekvivalentné potrubie ERW kvôli zložitejšej výrobe.

 

Obmedzenia veľkosti: Bezšvíkové rúry nad NPS 16-24 vyrába menej závodov na celom svete; Dostupnosť a dodacie lehoty môžu byť problémom.

 

Variácie hrúbky steny: Bezšvíkové rúry valcované za tepla- majú širšiu toleranciu hrúbky steny ako ERW (zvyčajne +/-12,5 % oproti +/-10 %).

 

Povrchová úprava: Bezšvové potrubie má zvyčajne drsnejší vonkajší povrch (formovaný za tepla{0}}) ako ERW, čo môže vyžadovať opracovanie alebo brúsenie pre kritické aplikácie.

 

ERW vs SMLS: Komplexné technické porovnanie

 

Parameter

Potrubie ERW

Potrubie SMLS

Spôsob výroby

Plochý pás valcovaný a hrany zvarené elektrickým odporom

Pevný predvalok prepichnutý a pretiahnutý do dutej rúrky

Zvarový šev

Áno (pozdĺžny zvar)

Nie (úplne bezproblémové)

Surovina

Oceľové zvitky/pásy valcované za tepla-alebo za studena-

Pevný okrúhly oceľový predvalok

Rozsah veľkostí (uhlíková oceľ)

NPS 1/2 až NPS 24 (OD 21-610 mm)

NPS 1/8 až NPS 24-36 (OD 10-914 mm)

Rozsah veľkostí (nerez/nikel)

NPS 1/2 až NPS 24 (obmedzené šírkou cievky)

NPS 1/8 až NPS 24-30 (obmedzené kapacitou mlyna)

Rozsah hrúbky steny

0,8 mm až 20 mm (zvyčajne)

1,0 mm až 60 mm+ (v závislosti od metódy)

Tolerancia hrúbky steny

+/- 10 % (tesné, z cievky)

+/- 12.5 % (širšie, z predvalku)

Tolerancia OD

+/- 1 % (dobre, z kalibrovacieho stroja)

+/- 1% až +/- 12.5% (líši sa podľa štandardu)

Dĺžka (jedna náhodná)

5-7 m (16-24 stôp)

5-7 m (16-24 stôp)

Dĺžka (dvojité náhodné)

9-12 m (30-40 stôp)

9-12 m (30-40 stôp)

Dĺžka (vlastné)

Až 18 m pre ERW (napájanie cievkou)

Obmedzené na dĺžku frézy (zvyčajne 12-14m max)

Povrchová úprava (ID)

Hladký (zvarová húsenica odstránená škárovaním)

Premenná (formovaná za tepla-); môže byť drsnejší

Povrchová úprava (OD)

Hladký (za studena-formovaný z pásika)

Hrubšie (tvarované za tepla-); môže mať stopy po mlyne

Hodnotenie tlaku

Stredná (obmedzená zvarovým švom)

Vysoká (obmedzená len hrúbkou steny)

Teplotný rozsah

Až 400 °C (uhlíková oceľ)

Až 650 °C+ (v závislosti od stupňa)

Odolnosť proti korózii

Dobrý, ale zvarový šev môže byť preferovaným miestom korózie

Uniforma po obvode; žiadne preferenčné stránky

Sila únavy

Stredná (koncentrácia napätia vo zvare)

Vysoká (jednotné vlastnosti materiálu)

Cyklická služba

Vhodné pre mierne cykly

Vynikajúce pre ťažké cyklické služby

NDE z Weld

Vyžaduje sa UT/RT pozdĺžneho švu

Žiadny zvar na kontrolu; telo UT/ET

Rýchlosť výroby

Vysoká (až 100 m/min pre HF-ERW)

Nízka (0,5-2 m/min pre zátkový mlyn)

Dodacia lehota

2-6 týždňov (k dispozícii na sklade)

4-12 týždňov (v závislosti od veľkosti a triedy)

Relatívna cena (na meter)

1,0x (základná hodnota)

1,15-1,40x (15-40% prémia)

Primárne kódy

API 5L, ASTM A53, A135, A672, A671, A139

ASTM A106, A312, A213, A519, API 5L, A333

 

Použiteľné triedy materiálov a normy

 

Triedy uhlíkovej ocele

 

stupňa

Špecifikácia

ERW k dispozícii

SMLS k dispozícii

Kľúčová aplikácia

ASTM A53 Gr. B

ASTM A53

Áno (typ E)

Áno (typ S)

Všeobecné, konštrukčné, mechanické

ASTM A106 Gr. B

ASTM A106

Nie

áno

Vysokoteplotné{0}}prevádzkovanie (až do 425 °C)

API 5L Gr. B

API 5L

áno

áno

Prenos ropy a plynu

API 5L X42-X80

API 5L PSL1/2

Áno (X42-X70)

Áno (X42-X80)

Vysokotlaková{0}prevodovka na plyn/olej

ASTM A333 Gr. 6

ASTM A333

áno

áno

Nízkoteplotné{0}}teploty (do -45 °C)

ASTM A335 P1/P5/P9/P11/P22/P91

ASTM A335

Nie

áno

Vysokoteplotné napájanie/potrubie kotla

ASTM A135 Gr. A/B

ASTM A135

áno

Nie

len ERW; elektrické -fúzne-zvárané potrubie

ASTM A672 (rôzne)

ASTM A672

áno

Nie

len ERW; vysokotlaková služba{0}

 

Triedy nehrdzavejúcej ocele

 

stupňa

UNS

Špecifikácia

ERW k dispozícii

SMLS k dispozícii

TP304/304L

S30400/S30403

ASTM A312/A312M

Áno (A312, A249)

Áno (A312, A213)

TP316/316L

S31600/S31603

ASTM A312/A312M

Áno (A312, A249)

Áno (A312, A213)

TP316Ti

S31635

ASTM A312/A312M

áno

áno

TP317/317L

S31700/S31703

ASTM A312/A312M

Obmedzené

áno

TP321/321H

S32100/S32109

ASTM A312/A312M

áno

áno

TP347/347H

S34700/S34709

ASTM A312/A312M

Obmedzené

áno

TP310S

S31008

ASTM A312/A312M

Obmedzené

áno

2205 Duplex

S31803

ASTM A789/A790

Obmedzené

áno

2507 Super Duplex

S32750

ASTM A789/A790

Málokedy

áno

Hastelloy C-276

N10276

ASTM B622

Nie

áno

Inconel 625

N06625

ASTM B444/B704

Obmedzené

áno

Incoloy 800H/800HT

N08810/N08811

ASTM B407/B514

Obmedzené

áno

 

ERW je široko dostupný pre bežné uhlíkové ocele a austenitické nehrdzavejúce triedy (304/316). Pre vysokovýkonné zliatiny (duplex, super duplex, zliatiny niklu) a špecializované vysokoteplotné -typy sú bezšvové dominantnou alebo jedinou výrobnou metódou. Ak je materiálová trieda dostupná len bezšvová, výber je už vykonaný.

 

Hodnoty tlaku a hrúbka steny

 

ERW VS SMLS Pipe Pressure Ratings and Wall Thickness

 

Základy výpočtu tlaku

 

Návrhový tlak potrubia sa vypočíta pomocou Barlowovho vzorca (pre tenkú-stenu) alebo Lamého rovnice (pre hrubú-stenu). Faktor účinnosti zvarového spoja (E) je odlišný pre ERW a SMLS:

 

Barlowov vzorec (ASME B31.3):P = (2 x S x E x t) / (D - 2 x t) x F


Kde: P=návrhový tlak (bar), S=prípustné napätie (MPa), E=faktor účinnosti spoja, t=hrúbka steny (mm), D=vonkajší priemer (mm), F=návrhový faktor (0,4 – 0,72 na kód).


E=1.0 pre SMLS; E=0.85 pre ERW (štandard), E=1.0 pre ERW s doplnkovým NDE.

 

Typ spoja

Spoločná efektívnosť (E)

Referenčný kód

Vplyv na tlak

SMLS (bezšvové)

E = 1.0

ASME B31.3 Tabuľka 302.3.4

Úplný návrhový tlak (základná čiara)

ERW (štandardné)

E = 0.85

ASME B31.3 Tabuľka 302.3.4

15% zníženie tlaku oproti SMLS

ERW (s plnou RT)

E = 1.0

ASME B31.3 Tabuľka 302.3.4

Obnovený plný tlak (RT potrebná na 100 % zvarov)

SAW (štandard)

E = 0.85

ASME B31.3 Tabuľka 302.3.4

15% zníženie tlaku

SAW (s plnou RT)

E = 1.0

ASME B31.3 Tabuľka 302.3.4

Plný tlak obnovený

Tupo pece-Zvarené

E = 0.60

ASME B31.3 Tabuľka 302.3.4

40% zníženie tlaku (málo používané)

 

Porovnanie hrúbky steny pre rovnaký tlak

 

Na dosiahnutie rovnakého konštrukčného tlaku musí mať potrubie ERW hrubšiu stenu ako bezšvíkové potrubie (keď E=0.85). Ilustruje to nasledujúci príklad:

 

Parameter

Potrubie SMLS

Potrubie ERW (E=0.85)

Potrubie ERW (E=1.0 s RT)

stupňa

API 5L Gr. B

API 5L Gr. B

API 5L Gr. B

OD

219,1 mm (NPS 8)

219,1 mm (NPS 8)

219,1 mm (NPS 8)

Dizajnový tlak

100 barov

100 barov

100 barov

Dizajnová teplota

200°C

200°C

200°C

Prípustné napätie (S)

138 MPa

138 MPa

138 MPa

Spoločná efektívnosť (E)

1.0

0.85

1.0

Požadovaná hrúbka steny

8,4 mm (Sch 40=8.2 mm OK)

9,9 mm (Sch 40=8.2 mm NIE JE OK, treba Sch 80=12.7 mm)

8,4 mm (rovnaké ako SMLS)

Skutočne použitý plán

Sch 40 (8,2 mm)

Sch 80 (12,7 mm) alebo Sch 40 + RT

Sch 40 (8,2 mm) s RT

Hmotnosť na meter

42,5 kg/m

64,6 kg/m

42,5 kg/m + náklady na RT

Vplyv na náklady

Základná čiara (1,0x)

1,52x na meter (hrubšia stena + ťažšia)

1,10x na meter (rovnaká stena + RT)

Hrúbka steny a vplyv na náklady pre ERW vs SMLS pri rovnakom konštrukčnom tlaku (100 bar, NPS 8, API 5L gr. B, 200 °C). Zdroj: ASME B31.3-2022, API 5L-2024, Výpočet Barlowovho vzorca.

 

Pri rovnakom konštrukčnom tlaku vyžaduje rúra ERW s E=0.85 o 15-18 % hrubšiu stenu ako bezšvíková rúra. To môže posunúť ERW do ďalšieho náročnejšieho plánu, čím sa zvýši hmotnosť materiálu a náklady o 50 %. Avšak ERW so 100% rádiografickým testovaním (RT) obnovuje E=1.0, čím eliminuje penalizáciu steny. Kompromis: hrubšia stena v porovnaní s cenou RT. Pre veľké množstvá stredne tlakového potrubia môže byť ERW s RT ekonomickejší.

 

Korózny výkon

 

Korózia zvarového švu v potrubí ERW

 

Zvarový šev v rúre ERW má zónu ovplyvnenú teplom- (HAZ), kde sa mikroštruktúra líši od základného kovu. V uhlíkovej oceli môže mať HAZ vyššiu tvrdosť a zvyškové napätie, vďaka čomu je náchylný na:

 

Preferenčná korózia: Zvarový šev koroduje rýchlejšie ako základný kov v korozívnom prostredí.

 

Sulfidové praskanie pod napätím (SSC): V prostredí H2S je tvrdší HAZ náchylnejší na SSC.

 

Vodíkom-indukované praskanie (HIC): Zvarový šev zachytí počas zvárania viac vodíka, čím sa zvyšuje riziko HIC.

 

Korózne praskanie (SCC): Zvyškové napätia zo zváracieho koncentrátu vo šve.

 

Servisné prostredie

Úroveň rizika ERW

Úroveň rizika SMLS

Odporúčanie

Pitná voda / Požiarna voda

Nízka (-nekorozívna)

Nízka

ERW prijateľné; ekonomickejšie

Nekorozívny{0} olej/plyn (sladký)

Nízka

Nízka

ERW prijateľné; široko používané

Olej/plyn obsahujúci CO2 (sladký).

Stredná (preferenčná korózia na šve)

Nízka

ERW prijateľné s inhibíciou; SMLS dlhodobo-

H2S-obsahujúci (kyslý) plyn/olej

Vysoká (SSC/HIC vo zvare)

Nízka (ak je v súlade s NACE-)

uprednostňuje sa SMLS; ERW, iba ak je testované PSL-2/3 a NACE

Morská voda / brakická voda

Stredná{0}}Vysoká (preliačiny vo švíkoch)

Mierne (rovnomerné jamkovanie)

SMLS preferovaný pre 316L; ERW prijateľné s povlakom

Chemické spracovanie (HCl, H2SO4)

Vysoká (preferenčný útok zvaru)

Stredná (rovnomerná korózia)

SMLS povinné; používať zliatiny niklu

Para s vysokou{0}}teplotou (400 – 600 °C)

Stredný (rast zrna HAZ)

Nízka

uprednostňuje sa SMLS; ERW môže mať problémy s tečením

Kryogénna prevádzka (pod -46 °C)

Stredné (riziko krehkých zlomenín vo šve)

Nízka

uprednostňuje sa SMLS; ERW iba v prípade, že je úplne otestovaný-vplyv

Cyklický tepelný/mechanický

Vysoká (únava vo švíkoch)

Nízka

SMLS povinné pre ťažké cyklické

Hodnotenie korózie a environmentálneho rizika pre potrubie ERW vs. SMLS. Zdroj: NACE SP0472-2023, požiadavky API 5L-2024 PSL, NACE MR0175/ISO 15156-2023, ASME B31.3-2022.

 

Úvahy o kyslej službe (H2S).

 

Pre potrubia prepravujúce kyslý plyn alebo kyslý olej (obsahujúci H2S) definuje API 5L úrovne špecifikácie produktu (PSL), ktoré ukladajú dodatočné požiadavky na testovanie:

 

Úroveň API 5L PSL

Požiadavky ERW

Požiadavky SMLS

Kľúčový rozdiel

PSL 1

Štandardné (UT zvar)

Štandardné (telo UT)

Minimálne dodatočné testovanie; ERW prijateľné

PSL 2

Charpyho nárazová skúška + DWTT na zvar + HIC test

Charpyho nárazová skúška + DWTT

ERW zvar musí prejsť dodatočnými nárazovými a DWTT testami

PSL 3

Všetky PSL 2 + individuálne sledovateľnosť UT

Všetky PSL 2 + individuálne sledovateľnosť UT

Oba typy majú prísne požiadavky

Kyslá služba (PSL 2/3)

Povinné skúšanie HIC/SSC na zvarovom šve

Testovanie HIC/SSC na tele povinné

ERW šev zvyšuje riziko HIC/SSC; väčšia pravdepodobnosť neúspešného testovania

 

Požiadavky API 5L PSL pre ERW vs SMLS v kyslej službe. Zdroj: API 5L-2024, kapitola 9 (požiadavky PSL), príloha H (kyslá služba).

 

Kritická poznámka o ERW v kyslej službe:Kyslá služba API 5L PSL-2 vyžaduje, aby potrubie ERW prešlo testovaním HIC a SSC špeciálne na zvarový šev a HAZ. Miera zlyhania pri ERW rúre pri testovaní HIC je výrazne vyššia ako pri bezšvíkovej rúre, pretože zvarový šev zachytáva vodík a má vyššiu tvrdosť. Pre kritické kyslé služby mnohí operátori špecifikujú bezšvíkové rúry ako vec politiky.

 

Špecifické{0}odporúčania aplikácie

 

Aplikácia

Odporúčaný typ

Typická známka(y)

Kód/Štandard

Odôvodnenie

Prevod na olej/plyn (sladký)

ERW alebo SMLS

API 5L Gr.B, X52-X70

API 5L, ASME B31.4/8

Obaja prijali; ERW je úspornejší pre veľký-priemer

Prevod na olej/plyn (kyslý, H2S)

SMLS (preferované)

API 5L Gr.B/X52 PSL-2/3

API 5L, NACE MR0175

SMLS eliminuje riziko SSC/HIC zvaru

Prenos / rozvod vody

ERW (preferované)

API 5L Gr.B, A53 Gr.B

AWWA D100, ASME B31.1

ERW nákladovo-efektívne pre vodu s nízkym-tlakom

Protipožiarna ochrana / sprinkler

ERW

A53 Sk.B, A135 Sk.B

NFPA 13/14, ASTM A135

Norma ERW pre systémy požiarnej vody

Konštrukčné / pilótové

ERW (preferované)

A53 Gr.B, A500 Gr.C

AISC, ASTM A53/A500

ERW ekonomický pre konštrukčné potrubie

Procesné potrubie (všeobecne)

Obaja; SMLS pre kritické

A106 Gr.B, A312 TP304/316

ASME B31.3

SMLS pre vysoký tlak/koróziu; ERW pre užitočnosť

Para s vysokou{0}}teplotou (400 – 650 °C)

SMLS (povinné)

A335 P11, P22, P91

ASME B31.1, B31.3

SMLS eliminuje tečenie švu pri vysokej teplote

Kotol / elektráreň

SMLS (povinné)

A335 P91/P92, A213 T91/T92

ASME B31.1, BPVC I

Kritická kvalita spoja pri 500-620 °C

Proces rafinácie (korozívny)

SMLS (preferované)

A312 TP316L, B622 C-276

ASME B31.3, NACE

Eliminujte preferenčnú koróziu zvarového švu

Chemické spracovanie

SMLS (povinné pre žieraviny)

A312/A213 TP316L, A789 2205

ASME B31.3

SMLS pre kyselinovú/žieravinovú službu

Offshore / podmorské

SMLS (preferované)

API 5L X65 PSL-2, A312 316L

API 5L, DNV-OS-F101

SMLS pre odolnosť proti únave a kyslosť

Kryogénna-teplota

SMLS (preferované)

A333 Gr.6, A312 304L

ASME B31.3

Rázová skúška na zvarový šev je pre ERW kritická

Hydraulické / pneumatické

DOM SMLS (preferované)

A519 1026/4140

SAE J524, ASTM A519

Vyžaduje sa presné ID; DOM bezšvíkové preferované

Farmaceutické / hygienické

SMLS (povinné)

A269 TP316L, A270

ASME BPE, ASTM A269

Žiadny zvarový šev; orbitálne-zvárané tvarovky

 

Aplikačné{0}}špecifické odporúčania pre ERW vs SMLS Pipe. Zdroj: ASME B31.1/3-2022, API 5L-2024, NACE MR0175/ISO 15156, DNV-OS-F101, NFPA 13-2025, priemyselná prax.

 

Porovnanie nákladov

 

ERW VS SMLS Pipe Cost Comparison

 

Cena materiálu podľa triedy a veľkosti

 

Veľkosť (NPS)

Cena ERW (USD/m)

Cena SMLS (USD/m)

SMLS Premium

Odporúčanie

A53 Gr.B (uhlík)

NPS 6, Sch 40

$18-25

$22-32

+15-30%

ERW pre utility; SMLS pre proces

A53 Gr.B (uhlík)

NPS 12, Sch 40

$35-50

$42-60

+15-35%

ERW ekonomický; SMLS pre tlak

API 5L Gr.B

NPS 8, Sch 40

$25-35

$30-42

+15-25%

Norma ERW pre ropu/plyn

API 5L X52

NPS 12, Sch 40

$40-55

$48-68

+15-30%

ERW široko používaný v potrubí

API 5L X65 PSL-2

NPS 16, WT 12 mm

$80-110

$100-140

+15-35%

ERW k dispozícii; SMLS na kyslé

A312 TP304L (SS)

NPS 4, Sch 10S

$45-65

$55-80

+15-30%

ERW prijateľné pre nízky tlak

A312 TP316L (SS)

NPS 6, Sch 40

$85-120

$100-145

+15-30%

SMLS preferované pre žieraviny

A789 S31803 (Duplex)

NPS 4, Sch 10S

$120-170

$140-200

+15-25%

uprednostňuje sa SMLS; ERW obmedzené

B622 N10276 (C-276)

NPS 3, Sch 10S

N/A (nie je k dispozícii ERW)

$550-800

N/A

Iba SMLS

 

Porovnanie materiálových nákladov (trhové ceny 2025 – 2026, JV Ázia / Stredný východ FOB). Zdroj: Údaje o obstarávaní Jinie Technology, údaje o cenách ocele MEPS International, odhady odvetvia. Poznámka: Ceny sa výrazne líšia podľa regiónu, množstva objednávky a podmienok na trhu.

 

Úvahy o celkových inštalovaných nákladoch

 

Materiálové náklady sú len časťou rovnice. Celkové náklady na inštaláciu zahŕňajú potrubie, zváranie, NDE, nátery a logistiku:

 

Komponent nákladov

ERW (NPS 8, Sch 40, uhlík)

SMLS (NPS 8, Sch 40, uhlík)

Poznámky

Materiál potrubia

$25-35/m

$30-42/m

SMLS +15-25 % prémia

Zváračská práca

25-35 $/spoločnosť

30-42 USD/spoločnosť

Porovnateľné (rovnaké WPS pre rovnakú triedu)

NDE (RT zvar vs UT telo)

15-22 $/spoj (RT zvaru)

8 – 14 USD/kĺb (UT tela)

ERW: vyžaduje sa RT švu; SMLS: telo UT

Povlak (3LPE/FBE)

$8-15/m

$8-15/m

Rovnaké náklady za rovnaký OD

Logistika (hmotnosť)

42,5 kg/m (Sch 40)

42,5 kg/m (Sch 40)

To isté pre rovnaký rozvrh

Celkom na meter (inštalovaný)

$75-105/m

$80-115/m

SMLS celkovo nainštalované: +5-10 %.

Celkom na meter (ak ERW potrebuje Sch 80)

90 – 130 USD/m (ťažšie potrubie)

$80-115/m

ERW Sch 80 neguje cenovú výhodu

 

Porovnanie celkových inštalovaných nákladov (NPS 8, uhlíková oceľ, 100 m potrubia, ceny 2025-2026). Zdroj: Odhady dodávateľov, priemyselné benchmarky, dáta projektu Jinie Technology.

 

Pre stredný-tlak, nekorozívnu službu-: celkové náklady na inštaláciu potrubia ERW sú o 5-15 % nižšie ako bezšvíkové. Pre vysokotlakové služby vyžadujúce hrubšiu stenu: ERW môže stratiť svoju cenovú výhodu, pretože hrubšia stena zvyšuje hmotnosť a náklady na materiál. Bod zlomu, pri ktorom sa SMLS stáva hospodárnejším, je zvyčajne okolo triedy 300-600 v závislosti od veľkosti.

 

Často kladené otázky (FAQ)

 

Otázka 1: Je potrubie ERW bezpečné pre vysokotlakové-aplikácie?

 

Potrubie ERW sa môže použiť na aplikácie so stredne vysokým{0}}tlakom (až do triedy 600), ak je vyrobené podľa API 5L PSL-2 alebo ASTM A672 s plnou NDE. Avšak pre triedu 900 a vyššie sa vo všeobecnosti uprednostňujú alebo vyžadujú bezšvové rúry. Zvarový šev sa stáva limitujúcim faktorom pri veľmi vysokých tlakoch, pretože znižuje faktor účinnosti spoja z 1,0 na 0,85, čo si vyžaduje ťažšiu stenu.

 

Q2: Môže sa potrubie ERW použiť v kyslej prevádzke (H2S)?

 

Áno, ale s podmienkami. Rúrka API 5L PSL-2 ERW musí prejsť testovaním HIC a SSC špeciálne na zvarový šev a HAZ. Mnoho operátorov uprednostňuje bezšvové pre kyslé služby, pretože zvarový šev je vo svojej podstate náchylnejší na praskanie spôsobené vodíkom. Pre kritickú kyslú prevádzku (H2S nad 2 % mol, vysoký tlak) je štandardnou voľbou bezšvové.

 

Q3: Prečo je bezšvové potrubie drahšie?

 

Bezšvíkové rúry sú drahšie, pretože: (1) Výrobný proces je pomalší a energeticky -náročnejší (ohrievanie pevných predvalkov, niekoľko valcovacích priechodov); (2) Bezšvíkové mlyny majú nižší výkon ako závody ERW; (3) Tolerancie hrúbky steny sú širšie a vyžadujú si viac materiálu na rovnakú minimálnu stenu; (4) Menej závodov na celom svete vyrába bezšvíkové rúry-veľkého priemeru, čím sa obmedzuje konkurencia v oblasti dodávok. 15-40% prémia sú náklady na odstránenie zvarového švu.

 

Q4: Aký je maximálny priemer bezšvíkových rúr?

 

Bezšvíkové rúry z uhlíkovej ocele sú komerčne dostupné až do NPS 36 (914 mm OD), ale dostupnosť nad NPS 16 (406 mm OD) je obmedzená na špecializované závody (Vallourec, Tenaris, JFE atď.). Dodacie lehoty pre bezproblémové NPS 24-36 môžu byť 3-6 mesiacov. Rúry ERW až do NPS 24 (610 mm OD) sú dostupné v mnohých závodoch po celom svete s kratšími dodacími lehotami.

 

Q5: Znižuje zvarový šev v rúre ERW jej pevnosť?

 

Zvarový šev neznižuje pevnosť v ťahu moderných HF-ERW rúr (zvar je pevný-kovársky zvar, ktorý zodpovedá pevnosti základného kovu). Zvarový šev však znižuje faktor účinnosti spoja (E) z 1,0 na 0,85 v ASME B31.3, čo znamená, že výpočet návrhového tlaku poskytuje nižší prípustný tlak, pokiaľ zvar nie je röntgenogramovaný (čo obnoví E na 1,0). Skutočným problémom nie je pevnosť, ale únava, korózia a šírenie trhlín vo šve.

 

Q6: Môžem použiť potrubie ERW s povlakom, aby sa zabránilo korózii švu?

 

áno. Vonkajšie nátery (3LPE, FBE, epoxid) a vnútorné obklady (cementová malta, HDPE) poskytujú účinnú bariérovú ochranu zvarového švu. Potiahnutá rúra ERW je štandardom pre podzemné vodovody, ropovody a plynovody. Poškodenie povlaku počas manipulácie, inštalácie alebo prevádzky však môže odkryť zvarový šev, takže SMLS je stále preferovaný pre najkorozívnejšie služby.

 

Q7: Aké NDE sa vyžaduje pre potrubie ERW vs SMLS?

 

Rúrka ERW vyžaduje ultrazvukové testovanie (UT) alebo rádiografické testovanie (RT) pozdĺžneho zvarového švu podľa noriem API 5L alebo ASTM. Na zvare môže byť potrebné ďalšie testovanie magnetickými časticami (MT) alebo kvapalinovým penetrantom (PT). Rúrka SMLS vyžaduje UT vyšetrenie celého tela (nie len švu) plus UT koncov rúr. Oba typy vyžadujú hydrostatické testovanie podľa platných noriem.

 

Q8: Ktorý typ je lepší pre offshore aplikácie?

 

Pre výrobné potrubia na mori a podmorské potrubia sa vo všeobecnosti uprednostňujú bezšvíkové rúry kvôli: (1) vynikajúcej odolnosti proti únave (žiadny zvarový šev na iniciáciu únavových trhlín pri zaťažení vlnami); (2) Lepší výkon v kyslej prevádzke; (3) Eliminácia preferenčnej korózie v prostredí s morskou vodou. Rúrka ERW sa používa na mori na štrukturálne aplikácie, vstrekovanie vody a potrubia, kde sú náklady prioritou.

 

Zaslať požiadavku
Poď k nám
A teraz začnite RFQ.
Kontaktujte nás